SeksPrawie co trzeci mężczyzna i co czwarta kobieta ma problemy z seksem

Prawie co trzeci mężczyzna i co czwarta kobieta ma problemy z seksem

31 proc. mężczyzn i 25 proc. kobiet w wieku 15-59 lat przyznaje, że miało trudności i problemy w sferze seksualnej w ciągu ostatnich 12 miesięcy - wynika z badania "Seksualność Polaków 2011", przeprowadzonego w ramach Ogólnopolskiego Programu Zdrowia Seksualnego.

Prawie co trzeci mężczyzna i co czwarta kobieta ma problemy z seksem
Źródło zdjęć: © fotochannels.com

28.09.2012 | aktual.: 01.10.2012 08:08

Z badania wypływa również wniosek, że 10 proc. mężczyzn odczuwa większą chęć współżycia, niż wynika z potrzeb ich partnerek. U kobiet problem ten dotyczy 3 proc. respondentek. Z kolei na zbyt małą ochotę na współżycie w porównaniu z potrzebami partnera skarży się 7 proc. kobiet i 2 proc. mężczyzn.

"Przede wszystkim trzeba zauważyć, że większość respondentów nie sygnalizuje trudności i problemów związanych z życiem seksualnym. Problem dostrzegania różnic w chęci współżycia przez partnerów seksualnych jest od dawna znany. Z jednej strony może wynikać z naturalnych indywidualnych różnic w poziomie popędu seksualnego, z drugiej z bardzo subiektywnych nastawień i znaczenia seksu w życiu" - uważa autor najnowszego raportu "Seksualność Polaków" profesor Zbigniew Izdebski. Dodaje, że sytuacja mogłaby być inna, gdyby Polacy nauczyli się rozmawiać na temat seksu i potrafili okazywać miłość w innych sytuacjach.

Respondenci skarżą się też na inne problemy; na dyskomfort podczas stosunku narzeka 7 proc. kobiet i 2 proc. mężczyzn, a na problemy z osiągnięciem orgazmu - 7 proc. kobiet i 3 proc. mężczyzn. Respondentów do współżycia zniechęca zmęczenie - dotyczy to 32 proc. kobiet i 19 proc. mężczyzn, a także strach przed ciążą (32 proc. kobiet i 18 proc. mężczyzn). Panie obawiają się również, że nie będą wystarczająco atrakcyjne dla partnera, a 12 proc. panów boi się, że nie sprawdzi się podczas współżycia.

"Wyniki badań dobrze oddają to, co specyficzne w sytuacji życiowej kobiet i mężczyzn oraz ujawniają charakterystyczne dla nich obawy. Kobiety nadal bardziej niż mężczyźni są obciążone obowiązkami. (...) Również propagowany w mediach wzorzec idealnego ciała może wpływać na postrzeganie naszej fizyczności jako mało atrakcyjnej, nie mogącej pociągać seksualnie partnera" - uważa prof. Izdebski.

Ogólnopolski Program Zdrowia Seksualnego to kampania społeczna promująca zdrowie seksualne i uświadamiająca różnym grupom społecznym, jak ważna jest ta sfera życia. Ostatnie badanie Zbigniewa Izdebskiego i Polpharmy "Seksualność Polaków 2011" zostało przeprowadzone przez TNS OBOP w 2011 roku.

Źródło artykułu:WP Facet
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (180)