Regularny seks pomoże ci zapobiec poważnym kłopotom na starość
29.08.2016 | aktual.: 06.09.2016 22:30
Lekarze regularnie zapewniają o pożytkach, jakie płyną z regularnego współżycia. Dbałość o tę sferę egzystencji przynosi szczególnie wiele korzyści mężczyznom. Według przeprowadzonych do tej pory badań, seks może być ważnym orężem np. w walce z chorobami prostaty. Teraz okazuje się, że może też wpływać na pamięć i koncentrację oraz zapobiegać poważnym problemom na starość.
Naukowcy z Uniwersytetu Coventry przeprowadzili badania wśród blisko 7 tysięcy osób powyżej 50. roku życia. Zadawali im pytania o intymną stronę życia, a potem wykonywali szczegółowe testy. Szybko okazało się, że związek pomiędzy życiem w sypialni a pracą mózgu u panów, którzy nie zaliczają się już do młodzików, jest bezdyskusyjny.
Jasny umysł
W jaki sposób eksperci doszli do powyższych wniosków? W czasie badań nie tylko pytali o to, jak wygląda aktywność seksualna osób w wieku od 50 do 89 lat. Przeprowadzali też sprawdzian, który miał ocenić ich sprawność umysłową. Z zadaniem tym znacznie lepiej poradzili sobie ci, dla których fizyczne zbliżenie nie stało się jedynie wspomnieniem i którzy wciąż przyznawali się do regularnych kontaktów seksualnych.
Uczestnicy eksperymentu, po udzieleniu odpowiedzi na pojawiające się w ankiecie pytania dotyczące ich życia intymnego, otrzymali kilka prostych zadań, które miały zbadać ich pamięć. W czasie jednego z nich odtwarzano im dziesięć słów, a potem proszono o powtórzenie wszystkich haseł, które udało im się zapamiętać. Po upływie kolejnych pięciu minut mieli ponownie wymienić wszystkie zapamiętany wyrazy. Inne z poleceń dotyczyło nie tylko pamięci, ale też zdolności logicznego myślenia. Badani otrzymywali zbiór liczb, a potem musieli określić, jakiej wartości brakuje.
ZOBACZ TEŻ:
Sprawdzian zaliczony na 5+
Różnice pomiędzy wynikiem uzyskanym przez mężczyzn, którzy regularnie współżyli oraz tych, którzy robili to sporadycznie bądź wcale, były spore. W przypadku pierwszego testu, oceniającego umiejętność zapamiętywania słów, panowie, dla których seks był wciąż ważną częścią życia, uzyskali wynik aż o 23 procent wyższy. W sprawdzianie, w którym należało wskazać brakującą liczbę, byli o 3 procent lepsi. Warto dodać, że podobnemu badaniu specjaliści z Uniwersytetu Coventry poddali również kobiety. Tu różnice pomiędzy paniami, które po pięćdziesiątce wciąż były aktywne seksualnie a tymi, które zrezygnowały z tego aspektu życia, też były niemałe. W teście wyrazowym panie, które przyznały się do regularnych zbliżeń, uzyskały wynik o 14 procent lepszy, a w sprawdzianie liczbowym okazały się mocniejsze o 2 procent. Zależność pomiędzy aktywnością seksualną a pamięcią utrzymywała się nawet wtedy, gdy pod rozwagę wzięto inne warunki, które mogły mieć wpływ na wynik, m.in. status majątkowy czy sprawność fizyczną.
ZOBACZ TEŻ:
Skąd takie różnice?
Według badaczy, kluczowy wpływ na pojawianie się różnic w jakości funkcji pamięciowych mogą mieć związki chemiczne, które wydzielają się podczas stosunku. Chodzi o oksytocynę i dopaminę, czyli hormony, które odpowiedzialne są za poczucie satysfakcji. Substancje te wpływają również na zdolność zapamiętywania czy uczenia się.
- Te odkrycia mogą mieć wpływ na rozwój poradnictwa zdrowia seksualnego w placówkach opieki zdrowotnej, jako że utrzymanie życia seksualnego w starszym wieku może być narzędziem służącym poprawie funkcji poznawczych oraz dobrego samopoczucia – wyjaśnili autorzy badań cytowani przez dziennik „Daily Mail”.
ZOBACZ TEŻ:
Przyjemny trening
Zdaniem seksuologów, każdy obszar ciała wymaga regularnych ćwiczeń, by zachować go w dobrej kondycji – nie inaczej jest z ludzkim mózgiem. Seks także prowadzi do licznych zmian w centralnym narządzie układu nerwowego. Dzięki temu możliwe jest utrzymanie jego funkcji w dobrej formie. Specjaliści zdają sobie sprawę, że wraz z wiekiem mogą pojawiać się pewne bariery, które przeszkadzają w tym, by życie w sypialni dalej kwitło. Zaprezentowane właśnie wnioski pokazują jednak, że warto je pokonywać – po to, by z życia seksualnego przez długi czas nie tylko czerpać przyjemność, ale także stymulować inne obszary organizmu, a także zapobiegać poważnym chorobom.
ZOBACZ TEŻ:
Warto ćwiczyć
- Wiemy, że starsze osoby, które dbają o aktywność swojego umysłu i ciała, zmniejszają w ten sposób ryzyko wystąpienia demencji – powiedziała dr Clare Walton ze Stowarzyszenia Alzheimera.
Wyniki badań zaprezentowane przez naukowców z Uniwersytetu Coventry zostały opublikowane w dzienniku „Age And Ageing”.