WP Facet

Polecane
Tematy
wp

Rozróby po alkoholu to wina genów

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rozróby po alkoholu to wina genów
(Tok FM)

Jedni upijają się na smutno, inni na wesoło, a jeszcze inni "na odważnie", w myśl zasady: "co, ja nie zrobię". Tych ostatnich w Polsce jest zdecydowana większość i nieraz po szczególnie zakrapianych imprezach można "podziwiać" skutki działalności takich osobników. Nie da się jednak ukryć, że są i tacy, w których alkohol, uderzając do głowy, ni stąd ni zowąd budzi ogromne pokłady agresji - stają się zadziorni, przewrażliwieni i brutalni. Po prostu muszą się "wyżyć".

I niekoniecznie musi to być tylko i wyłącznie ich wina. Okazuje się, że odpowiedzialność za taki stan rzeczy, przynajmniej częściowo, ciąży na genach.

wp

[

Podziel się

]( #opinions )

Amerykańscy naukowcy odkryli gen odpowiedzialny za agresywne zachowania po spożyciu alkoholu. Jego obecność sprawia, że nawet najbardziej potulni i pokojowo nastawieni ludzie, gdy tylko w głowie zaszumi im alkohol, stają się czepialscy i agresywni.

wp

Naukowcy przebadali sekwencje DNA "impulsywnych" ochotników, a następnie porównali je z DNA osób, którym alkohol nie przydaje owej "impulsywności".

Okazało się, że pojedyncza mutacja genetyczna w sekwencji powoduje blokadę genu HTR2B, który odpowiada między innymi za produkcję serotoniny (zwanej hormonem szczęścia) i reakcji mózgu na tę substancję.

Skutkuje to zwiększoną impulsywnością osób, u których zmiana genetyczna występuje, co równa się większej podatności na agresywne zachowania po alkoholu.

Jednak nie można wszystkiego przypisywać genom. Jak podkreśla prowadzący badania David Goldman z instytutu badającego kwestie spożywania i nadużywania alkoholu z Maryland, osoby dopuszczające się agresywnych zachowań po alkoholu nie mogą usprawiedliwiać się jedynie genami: "Co ciekawe, według naszych badań sama mutacja genetyczna nie wystarczy, by ludzie zachowywali się w taki sposób".

wp

[

Podziel się

]( #opinions )

Co nie zmienia faktu, że osobom, które posiadają zmianę genetyczną trudniej jest kontrolować swoje zachowanie - nie tylko są agresywni, ale częściej popadają w nałogi oraz popełniają samobójstwa.

wp

Przed zbliżającym się Sylwestrem zamiast o genach, lepiej jednak pomyśleć o umiarze - to jedyny pewny sposób, by nie doszło do rozróby.

Polub WP Facet
Trwa ładowanie
.
.
.
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Podziel się na Facebooku
wp
wp
wp