FormaSok pomidorowy - koniecznie wypij go po ćwiczeniach

Sok pomidorowy - koniecznie wypij go po ćwiczeniach

Zamiast napojów energetycznych i izotonicznych po ciężkim treningu na siłowni warto sięgnąć po sok pomidorowy - twierdzą specjaliści. Badacze przekonują, że pozwala on łatwo zregenerować siły po dużym wysiłku.

Sok pomidorowy - koniecznie wypij go po ćwiczeniach
Źródło zdjęć: © 123RF.COM

12.02.2014 | aktual.: 17.02.2014 09:18

Te zbawienne dla atletów właściwości, pomidor zawdzięcza likopenowi - organicznemu związkowi chemicznemu, który nadaje warzywu soczysty odcień czerwieni. Najnowsze badania wykazały, że osoby czynnie uprawiające sport, które po ćwiczeniach wypijały szklankę soku pomidorowego, łatwiej odzyskiwały siły, niż te, które sięgały po napoje energetyczne.

- Moje doświadczenia podpowiadają mi, że zawsze lepiej wybierać produkty jak najmniej przetworzone. Jednak nie zawsze możemy sobie pozwolić na zjedzenie porcji świeżych warzyw czy owoców. Dlatego soki owocowe, owocowo-warzywne i warzywne to bardzo dobra alternatywa. Dobrze jednak zwrócić uwagę na ich skład, by wybrać te, które nie zawierają konserwantów oraz zbyt dużej ilości soli czy cukru - zauważa Piotr Puchalski, zdobywca Pucharu Polski w karate Kyokushin i zawodnik polskiej kadry narodowej karate.- Osobiście polecam współćwiczącym używanie naturalnych napojów izotonicznych na bazie miodu, które można wytwarzać w domu. Nie inaczej jest z zamiennikami innych suplementów. Sok pomidorowy, dzięki swojej konsystencji, pozwala nieco oszukać głód, gdy musimy redukować wagę. Jest także źródłem potasu. Ostatnio dużo mówi się o zawartym w nim likopenie, który chroni organizm przed działaniem substancji pojawiających się we krwi pod wpływem wysiłku. To tylko kolejny dowód na to, że zanim kupimy następną porcję
wytwarzanych w laboratoriach dodatków dietetycznych, powinniśmy raczej zaczerpnąć wiedzy dotyczącej żywienia - dodaje.

Podobnego zdania są naukowcy. Analizy przeprowadzone przez badaczy z Grecji potwierdzają wcześniejsze doniesienia pracowników naukowych ze Szwecji, które wskazały, że sok pomidorowy pomaga zmniejszyć uszkodzenia oksydacyjne po wysiłku. Korzystnie wpływa także na skórę - pomaga jej zachować młodość i chroni przed skutkami nadmiernej ekspozycji na słońce.

Poza tym jedzenie pomidorów i ich przetworów zmniejsza ryzyko udaru mózgu. A wszystko to za sprawą dużej zawartości wspomnianego likopenu - cudownego przeciwutleniacza.

Badania - przeprowadzone przez specjalistów z Uniwersytetu Wschodniej Finlandii w Kuopio - wykazały, że osoby, o najwyższym poziomie likopenu we krwi, były o 55 proc. mniej narażone na udar mózgu niż osoby o najniższych stężeniach tego związku.

W omawianym eksperymencie wzięło udział 1031 fińskich mężczyzn w wieku od 46 do 65 lat. U każdego z nich oznaczono poziom badanej substancji, a następnie, przez kolejnych 12 lat, obserwowano stan ich zdrowia. W tym czasie 67 mężczyzn doznało udaru. Okazało się, że 25 spośród nich należało do 258-osobowej grupy charakteryzującej się najniższym stężeniem likopenu. Natomiast wśród uczestników z najwyższym poziomem tego związku we krwi (liczącej 259 osób) udar miało 11 mężczyzn.

Gdy naukowcy wzięli pod uwagę wyłącznie udary niedokrwienne, spowodowane zakrzepami w tętnicach zaopatrujących mózg, wyniki były jeszcze wyraźniejsze. Na ten typ udaru pacjenci z najwyższymi poziomami likopenu byli narażeni aż o 59 proc. mniej niż osoby z niskimi zawartościami. Otrzymane wyniki potwierdzają słuszność zaleceń, aby jeść przynajmniej pięć porcji owoców i warzyw dziennie. Przestrzeganie tych zaleceń z dużym prawdopodobieństwem doprowadziłoby do znacznego zmniejszenia liczby udarów w populacji światowej.

W omawianym badaniu naukowcy analizowali również wpływ stężenia innych przeciwutleniaczy na ryzyko udaru: alfa-karotenu, beta-karotenu, alfa-tokoferolu i retinolu. Jednak nie znaleźli związku między ich zawartością we krwi a częstością zachorowania na udar mózgu.

Jak zauważają lekarze specjaliści z portalu ABC.zdrowie.pl "dieta bogata w przetwory pomidorowe zawierające likopen może mieć związek ze zmniejszeniem ryzyka wystąpienia raka prostaty. Spożywanie likopenu wpływa na obniżenie poziomu specyficznego antygenu (białka), którego poziom jest często podwyższony u chorych na raka prostaty. Ponadto likopen może mieć pozytywny wpływ na zdrowie płuc." Zatem jaka jest najprostsze recepta na zdrowie: ćwiczysz, palisz, opalasz się i nie dosypiasz? Pij sok pomidorowy i zagryzaj... pomidorem!

PFi, PAP/PFi, facet.wp.pl

Źródło artykułu:WP Facet
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (70)