DziewczynySpór o małą skórkę

Spór o małą skórkę

Spór o małą skórkę
Źródło zdjęć: © AFP

24.03.2009 | aktual.: 27.12.2016 14:58

None

Napletek, to w gruncie rzeczy mało znaczący kawałek skórki, przypominający swoją budową wargę lub powiekę.

Zewnętrzna warstwa to po prostu naskórek , wewnętrzna - błona śluzowa. Rodzi się z nim każdy zdrowy ssak, z wyjątkiem dziobaka i kolczatki. Po co więc usuwać coś, co mamy od urodzenia?

Spór o napletek to rzecz wciąż aktualna, postanowiliśmy przybliżyć wam trochę faktów.

*UWAGA! MOCNE ZDJĘCIA! *

1 / 10

Dzieje obrzezania

Obraz
© AFP

Najstarsze dowody graficzne na praktykowanie obrzezania odnaleziono w egipskich grobowcach z 2300 roku p.n.e. Dodatkowo okazuje się, że ten obyczaj praktykowano na różnych kontynentach, niezależnie od siebie.

Wyznawcy islamu i judaizmu stanowią zdecydowaną większość wśród obrzezanych. Jest to oczywiście związane z ich religią. Żydowska święta księga – Tora, mówi o obrzezaniu, jako o symbolu przymierza zawartego między Bogiem i Abrahamem.

U żydów zabieg wykonuje specjalista – mohel, po ośmiu dniach od narodzin.

2 / 10

Religijne cięcia

Obraz
© AFP

W Koranie – świętej księdze islamu, nie ma co prawda wzmianki o obrzezaniu, natomiast jest ono częścią islamskiej tradycji zwaną – tehera – „oczyszczenie”. Tu także obrzezanie ma podkreślać przymierze człowieka z Bogiem.

U muzułmanów, jeśli nie jest się obrzezanym, nie można udać się na pielgrzymkę do Mekki.

Oprócz świadectwa przynależności społecznej, obrzezanie może również oznaczać przyjęcie do grona mężczyzn. W takich przypadkach pozbawia się napletka chłopców dorastających lub młodych dorosłych.

3 / 10

Wkroczenie w męskość

Obraz
© AFP

Obrzezanie w czasie dorastania nie trudno nazwać symbolem wkroczenia w dorosłość, jako że wiąże się z niemałym bólem, który trzeba przeżyć, by udowodnić wszystkim swoją męskość i wytrzymałość.

Podobnym testom dorosłości poddawali swoich młodzieńców starożytni Majowie i Aztekowie, oraz niektóre plemiona subsaharyjskiej Afryki.

Rdzenni Australijczycy również mają swój wkład w historię obrzezania, tworząc z potencjalnie krótkiej procedury, długi rytuał.

Na przykład w plemieniu Arunta, 11-13 letni chłopcy najpierw są podrzucani wysoko przez mężczyzn ze swojego plemienia. Później przebija się mu przegrodę nosową i umieszcza w niej kość. Na samym końcu dokonuje obrzezania, wyłącznie w męskim gronie.

4 / 10

Dziwne dzieje napletka

Obraz
© AFP

Odcięty napletek traktuje się różnie w różnych kulturach. Aborygeni znad rzeki Finke dają odcięty napletek do połknięcie najmłodszemu bratu obrzezanego.

Wierzą, że to zapewni mu zdrowie i siłę. W plemieniu Arunta natomiast napletek dostaje siostra, która suszy go, barwi na czerwono i nosi na szyi.

W innych kulturach napletki się topi, chowa w dziupli, zakopuje lub zawija w liść bananowca i daje do zjedzenia cielakowi.

5 / 10

Święto Obrzezania Pańskiego

Obraz
© AFP

Może i wydaje się dziwne, ale co w takim razie powiedzieć o modleniu się do napletka? O tak! Całkiem niedawno bo w 1982 roku odbyła się ostatnia w Europie procesja z okazji Święta Obrzezania Pańskiego. To chrześcijańskie święto skupiało się wokół rzekomych pozostałości napletka Jezusa, pamiątki jego obrzezania.

Rok po ostatniej procesji osobliwą relikwię skradziono, i na tym skończyły się obchody Obrzezania Pańskiego.

Usunięcie święta z kalendarza oficjalnych świąt katolickich nie przeszkodziło w niczym luteranom ani prawosławnych, którzy wciąż je mają.

6 / 10

Czemu odcina się skórkę?

Obraz
© AFP

Okazuje się, że co trzeci mężczyzna na świecie jest obrzezany – podaje „Przekrój”. Mając to na uwadze nie można oprzeć się wrażeniu, że oprócz rytualnego, obrzezanie ma też inny sens. „Przekrój” zapytał o funkcję napletka doktora Krzysztofa Piechna, chirurga urologa.

- Napletek nie ma żadnej szczególnej funkcji, jednakowo funkcjonują mężczyźni z nim i bez niego – odpowiedział – W zasadzie tylko brud się tam zbiera i podejrzewam, że to było przyczyną pojawienia się zwyczaju obrzezania u dawnych plemion.

7 / 10

Czemu odcina się skórkę?

Obraz
© AFP

Wyniki badań jak i antropolodzy i etnografowie popierają. Okazuje się, że obrzezani chłopcy 10 razy rzadziej doświadczają zakażeń układu moczowo – płciowego oraz chorób wenerycznych. Mężczyźni, którym obcięto w dzieciństwie napletek również nigdy nie chorują na raka prącia.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), organizuje kampanię na rzecz obrzezania, jako metody zapobiegania zakażeniom HIV.

Badania przeprowadzone w Afryce wskazują, że ryzyko zarażenia u osób obrzezanych jest o 60% mniejsze. Dzieje się tak, ponieważ wewnętrzna strona napletka jest głównym celem ataku wirusa HIV, podczas gdy komórki nabłonka żołędzi wytwarzają więcej kreatyny, wzmacniającego białka, dzięki któremu grubieją i stają się mniej podatne na infekcje.

8 / 10

Niebezpieczne obrzezanie

Obraz
© AFP

No dobrze, ale skoro napletek jest taki niepotrzebny to po co w ogóle wykształcił się u ludzi? Dlaczego tylko niektóre kultury go usuwają? W końcu higiena prącia to nie jakaś wielka filozofia i nie trzeba od razu usuwać napletka...

Zresztą usunięcie napletka, jak każdy zabieg chirurgiczny wiąże się z pewnym ryzykiem. Szczególnie wykonywany w fatalnych warunkach może doprowadzić do zakażenia, krwotoku lub uszkodzenia prącia.

Dla przykładu, w Afryce Południowej ginie niemal 300 osób rocznie na skutek powikłań po obrzezaniu.

9 / 10

Niebezpieczne obrzezanie

Obraz
© AFP

Przeciwnicy obrzezania wyliczają wiele przyczyn, dlaczego warto mieć napletek. Naczelną przyczyną, którą podpierają swój pogląd jest ochrona i nawilżanie delikatnej skóry żołędzia.

Bez napletka może dojść do zmniejszenia wrażliwości żołędzi. Oprócz tego napletek odgrywa bardzo istotną rolę podczas stosunku płciowego – dowodzą przeciwnicy obrzezania – jest bogato unerwiony i odbiera wiele erotycznych bodźców.

Napletek blokuje również wypływanie z pochwy wydzieliny, która ułatwia stosunek.

Według nas najciekawszym zastosowaniem napletka jest na przykład wykorzystanie go do rekonstrukcji powiek utraconych w wyniku wypadku lub choroby.

10 / 10

Nie machać pochopnie nożem

Obraz
© AFP

Brzydzący się cięciem zaznaczają również, że brak napletka wcale nie zapobiega HIV. Powołują się na wypowiedź członków WHO (Światowej Organizacja Zdrowia), którzy mówią, że obrzezanie tylko utrudnia zarażenie, a nie mu zapobiega.

Spór zwolenników i przeciwników obrzezania wciąż trwa. Do dziś nie można jednoznacznie stwierdzić dlaczego napletki są usuwane i czy faktycznie należy je usuwać.

My jesteśmy za wstrzymaniem się od pochopnych osądów, ale na wszelki wypadek wnosimy o nie wprowadzanie powszechnego wymachiwania nożem niedaleko klejnotów. W końcu ten kawałek skórki zawsze może się do czegoś przydać!

lekarzebadaniaobrzezanie
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (88)