Trwa ładowanie...

Survival w lesie lub w górach. Jakie narzędzia się przydadzą?

Jeżeli lubicie spędzać wolny czas na łonie natury w sposób nieco bardziej zaawansowany niż krótka wycieczka lub spanie w domkach i zamierzacie wybrać się na obóz przetrwania z prawdziwego zdarzenia, to przyda wam się kilka narzędzi.

Saperka może zaskoczyć funkcjonalnością Saperka może zaskoczyć funkcjonalnością Źródło: Shutterstock
d3isj1w
d3isj1w

Nóż to podstawa

Trzonem zestawu wyposażenia jest oczywiście odpowiedni nóż. O ile do zwykłej turystyki możecie postawić na taki ze składaną głownią, o tyle przy ambitnych wyprawach lepiej postawić na nóż typu full-tang. Charakteryzuje się tym, że jest wykonany z jednego kawałka materiału i w najlepszym przypadku nie zwęża się przy rękojeści. Ta z kolei powinna być odpowiednio wyprofilowana, więc najlepiej wybrać taką z tworzywa sztucznego. Jeżeli przymkniecie oko na fakt, że noże full-tang nie należą do najlżejszych, to zyskacie dobrego kompana m.in. do cięcia i obróbki drewna. Zbyt lekki nóż może nie dać rady. Mniejszy sprzęt jest dobry przede wszystkim do precyzyjnych prac (np. do strugania), a ciężki pozwoli łatwo rąbać i ciąć grubsze kawałki materiału.

Toporek

Jeżeli macie taką możliwość, to dobrze jest zaopatrzyć się w toporek. Tutaj zasady są podobne jak w przypadku noża - najlepiej żeby ostrze było zabezpieczone przed korozją, a całość dobrze wyważona, ale nie za ciężka. Rękojeść powinna być pokryta materiałem zapobiegającym poślizgowi. Wybierając się na zorganizowany survival, zazwyczaj wystarczy kupić sprzęt o wadze od 400 do 600 g. W zależności od zastosowania należy dobrać odpowiedni kształt głowni. W niektórych modelach producenci ukrywają przydatne dodatki, takie jak np. krzesiwo do rozpalania ognia.

Czarny koń gonitwy

Ciekawym rozwiązaniem jest zakup saperki, ale nie byle jakiej, bo wielofunkcyjnej. Producenci ambitnie podchodzą do swoich wyrobów i niektóre modele służą już nie tylko do kopania. Tak oto mamy saperki wyposażone w kilof albo z łopatką mającą ostrza gładkie i ząbkowane. To drugie może z łatwością zastąpić piłę. Takie narzędzie przyda się nie tylko podczas survivalowego wypadu, ale także np. do prostych prac w ogrodzie.

Sprzęt do karczowania

Jeżeli wybieracie się w gęsto zarośnięty teren, to doskonale sprawdzi się maczeta. Sprzęt ten słusznie kojarzy się z torowaniem drogi w zarośniętym terenie, dlatego jest bardzo popularny w Ameryce Południowej czy Afryce. Maczety uchodzą za lżejsze od toporków i przede wszystkim mają długie ostrza, dzięki czemu przedzieranie się przez gęste zarośla będzie łatwiejsze. Jedną z odmian, którą warto poznać, jest kukri. Posiada zakrzywione ostrze wykonane ze stali nierdzewnej i pokryte dodatkową powłoką antykorozyjną. Jest on nieco mniejszy niż maczeta, a jego środek ciężkości jest tak ustalony, że cięcie czy rąbanie drewna wymaga mniej siły.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3isj1w
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d3isj1w