Święto Aszura - muzułmańska tradycja
04.02.2008 | aktual.: 07.04.2017 13:43
None
Kult męczeństwa to jedna z charakterystycznych cech irańskiego szyizmu. Według tradycji szyickiej wszyscy imamowie, oprócz dwunastego imama Mahdiego, który przebywa w ukryciu, aby przed końcem czasów zaprowadzić na świecie równość i sprawiedliwość, są uważani za męczenników.
Zobacz również:
Śiętować musza wszyscy
Każdego roku pierwszego moharrama, w Iranie rozpoczynają się obchody upamiętniające męczeńską śmierć imamów szyickich. Symbolem bohatera-męczennika jest Husejn, trzeci imam szyicki, który uosabiał szlachetność, prawość, sprawiedliwość, męstwo i odwagę.
Zobacz również:
Opatrzeni wyznawcy znów przystępują do krwawego rytuału
Szyici wspominają jego bohaterstwo i męczeństwo, bardziej niż cnoty pozostałych imamów. Wierzą, że świadomie wybrał śmierć, aby przeciwstawić się złu i niesprawiedliwości.
Zobacz również:
Krwawe kałuże są coraz głębsze
Pierwszym obchodom moharramowym towarzyszyły procesje. Ich integralnym elementem były znane w dawnej tradycji perskiej walki obrzędowe, pochody żałobne, którym towarzyszyło biczowanie, samookaleczanie i płacz.
Zobacz również:
Okaleczanie głowy to muzułmańska tradycja
Obrzędom towarzyszyły przedstawienia pasyjne, odtwarzające sceny z życia i śmierci imama Hosejna. Początkowo były to jednoaktowe sztuki włączane w procesje.
Zobacz również:
Średniowieczne obyczaje to islamska codzienność
W przedstawieniach upowszechniano męstwo bohaterów szyickich. Przypominano ich szlachetność, prawość, waleczność i męczeńską śmierć.
Zobacz również:
Chłosta pomaga w modlitwie
Aszurę obchodzi się w Iraku i w innych krajach zamieszkanych przez duże społeczności szyickie, w tym w Iranie, Afganistanie, Arabii Saudyjskiej, Azerbejdżanie, Bahrajnie, Libanie, Pakistanie i Syrii.
Zobacz również:
Tłumy ogarnięte wspólną ekstazą
Przykryty złotą kopułą meczet-grobowiec imama Husajna znajduje się w Karbali, dziewięćdziesiąt kilometrów na południowy zachód od Bagdadu. Od upadku Saddama Husajna na obchody Aszury przybywa do tego świętego miasta po kilka milionów pielgrzymów. Za rządów Saddama, świeckiego sunnity, który dyskryminował szyitów, ich procesje biczowników i inne widowiska pasyjne były zakazane.
Zobacz również:
Młodzi muzułmanie uczą się islamu już od dzieciństwa
Turcy obchodzą Aszurę jako święto uratowania arki Noego, która zatrzymała się na górze Ararat. W tym dniu przygotowuje się świąteczne potrawy złożone z czterdziestu składników i częstuje się nimi przyjaciół i znajomych. Większość muzułmanów uznaje, że arka Noego zatrzymała się na górze Al-Dżudi w Arabii, nie zaś na górze Ararat w Turcji.
Źródło: muzulmanie.com