CiekawostkiTak pije twoja żona

Tak pije twoja żona

Przyjmuje się, że w Polsce picie alkoholu to domena mężczyzn. Jak się jednak okazuje, także nasze panie nie stronią od procentów.

Trzeba im jednak oddać sprawiedliwość. W przeciwieństwie do nas, potrafią zachować umiar i piją w sposób odpowiedzialny. Tak przynajmniej wynika z badań przeprowadzonych przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (PARPA) .

Tak pije twoja żona
Źródło zdjęć: © Fotochannels.com

07.03.2012 | aktual.: 07.03.2012 15:33

Jakie kobiety piją?

Najczęściej napoje alkoholowe konsumują panie w wieku 18-39 lat, z wyższym wykształceniem, zajmujące kierownicze stanowiska, w dobrej sytuacji materialnej. Przy czym, jak podaje PARPA, aż 98 procent kobiet pije alkohol w sposób odpowiedzialny.

Jednak nie ulega wątpliwości, że w ostatnich latach kobiety przejmują męskie zwyczaje związane z piciem alkoholu. W minionym dziesięcioleciu w wielu krajach panie zaczęły sięgać po alkohol częściej. Na razie, w Polsce przedstawicielki płci pięknej spożywają średnio 4,5 raza mniej alkoholu niż mężczyźni. Jednak ta różnica ciągle się zmniejsza. Przy czym kobiety częściej sięgają po lekkie trunki, takie jak piwo czy wino. Co ciekawe, przedstawicielki płci pięknej chętnie poszerzają swoją wiedzę dotyczącą wpływu alkoholu na ich organizm, przez co piją bardziej świadomie.

Różnice damsko-męskie

Według amerykańskich naukowców, zarówno w grupie kobiet jak i mężczyzn, spożycie alkoholu wzrasta wraz ze wzrostem zarobków. Jednak na tym podobieństwa się kończą. Najwięcej różnic widać oczywiście w samym działaniu alkoholu na organizm konsumentów. Niezależnie od wagi czy też ilości wypitego alkoholu wiadomo, że panie potrzebują więcej czasu, aby pozbyć się alkoholu z organizmu. Dlaczego?

Organizm kobiety ma 10 proc. więcej komórek tłuszczowych niż organizm mężczyzny. Tkanka tłuszczowa zawiera niewielkie ilości wody, w związku z czym zanim alkohol trafi do krwi zostaje wchłonięty przez wodę znajdującą się w tkance tłuszczowej.
Organizm kobiety produkuje mniej enzymu rozkładającego cząsteczki alkoholu w żołądku.
* Z powodu mniejszych rozmiarów ciała, kobiety często mają mniej krwi, a ta odpowiada za rozcieńczanie alkoholu w momencie, gdy dostanie się on do organizmu.

Nie można dokładnie przewidzieć, jak dana osoba zareaguje na alkohol, ponieważ każda sytuacja i osoba jest inna (wysokość, waga, ilość zjedzonego pożywienia, czas spożycia posiłku, uwarunkowania genetyczne, przyjmowane leki, stan zdrowia itp.). Kobieta może być jednak narażona na większe zagrożenia zdrowotne związane z konsumpcją alkoholu, niż ma to miejsce w przypadku mężczyzn.

Emocje i alkohol

Coraz częściej kampanie społecznie dotyczące alkoholu są kierowane bezpośrednio do kobiet jak np. akcja "Prowadzę - jestem trzeźwa" - propagująca bezpieczne powroty do domu. Dzieje się tak, ponieważ kobiety bywają bardziej niż mężczyźni wyczulone na sprawy dotyczące zdrowia i emocji. Na stronach internetowych, możemy znaleźć poradniki dla pań dotyczące tego, w jaki sposób rozmawiać z bliskimi o problemach z alkoholem czy też z dziećmi na temat bezpiecznego spożywania alkoholu.

Co ważne, tego typu inicjatywy podejmują również koncerny zajmujące się produkcją alkoholu - zarówno w Polsce, jak i zagranicą. Jeden z największych graczy na polskim rynku browarniczym, wzorując się na zagranicznym portalu talkingalcohol.com, stworzył nawet specjalną stronę skierowaną do pań.

Pomysł z pewnością słuszny i godny naśladowania. Liczymy, że nasze wybranki będą piły z umiarem i rozsądnie. I co ważniejsze, z nami! Pamiętajmy, że alkohol jest dla ludzi, ale przy jego spożywaniu należy zachować szczególną ostrożność. Bawmy się, ale z głową.

INP/PFi/Puch

Źródło artykułu:WP Facet
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)