Twój ulubiony drink pod mikroskopem
17.06.2011 | aktual.: 27.12.2016 15:06
None
Alkohole mogą być prawdziwymi dziełami sztuki - nie tylko pod względem smakowym, ale też wizualnym. Firma Bevshots wpadła na nietypowy pomysł, by sfotografować w powiększeniu struktury molekularne najpopularniejszych rodzajów alkoholi i drinków. Projekt przeprowadziły laboratoria chemiczne w Florida State University. Wyniki są oszołamiające!
Kropelka danego napoju alkoholowego była wprowadzana na specjalne szkiełko, a następnie fotografowana w 1000 powiększeniu aparatem 35 mm. Próby sfotografowania niektórych drinków wieloskładnikowych trwały nawet 3 miesiące, ponieważ w jednej kropelce pobieranej do zdjęć, musiały znaleźć się wszystkie wymieszane składniki danego drinka, by wizerunek był zgodny ze składem koktajlu.
Bogactwo kształtów, kolorów i form oraz gra świateł uwieczniona na "alkoholowej" sesji bije na głowę dokonania niejednego ze współczesnych malarzy! Stąd nie dziwi pomysł, że zdjęcia są sprzedawane właśnie w formie umożliwiającej ich powieszenie na ścianę.
KP/Pfi
Martini Dry
Ten kultowy drink, jakim raczył się James Bond, to połączenie dżinu i wytrawnego Martini przyozdobione zieloną oliwką. Połączenie przezroczystości napoju z zielonym odblaskiem świetlnym, to ascetyczna kwintesencja klasyki. Jednak w tysięcznym powiększeniu, Martini Dry zmienia się w prawdziwą orgię gryzących w oczy barw.
Szkocka
Miodowo-bursztynowy kolor tego napitku podkreślony szklanicą z łamanego grubego szkła to klasyk. Kto mógłby zatem przypuszczać, że prawdziwa natura szkockiej ma zupełnie inną barwę? Pod mikroskopem szkocka to ocean błękitu z jaskrawożółtymi wysepkami.
Tequila
Krzepki meksykański trunek podobny do wódki zawdzięcza swój charakterystyczny posmak oraz złamaną przezroczystość, sokowi z agawy niebieskiej, który używany jest w procesie fermentacji. Niebieski jest również dominującym kolorem tequili widzianej pod mikroskopem, którego przestwór przecinają delikatne smugi różnokolorowych barw.
Wódka
Wódka jest przezroczysta niczym lodowiec? Nic bardziej mylnego - struktura pod mikroskopem zawiera w sobie barwy i odcienie niemal wszystkich emocji, które ten trunek wlewa w żyły spożywającego. Pastelowe wybrzeże i zdecydowana czerwień emocji.
Koktajl White Russian
Ten koktajl to słodycz i moc - połączenie wódki, likieru kawowego oraz śmietanki. Barwa w szklaneczce - złamana kawowym odcieniem mleczna biel z lekko odcinającą się od reszty kawową warstwą likieru na dnie. Pod mikroskopem, mimo że biało kawowe tony stanowią centrum, otoczone są paletą żywych barw i różnorakich odcieni.
Wino Chablis
Chablis to dość delikatne białe wino z Burgundii, w którym obecne są nuty wanilii, cynamonu i kokosu. W powiększeniu wygląda jak prawdziwe arcydzieło jakiegoś francuskiego artysty - na wyważonym tle poszczególne nuty smakowe rozbrzmiewają istną symfonią zdecydowanych barw w oblamówce delikatnych konturów zarysowanych węglem drzewnym.
Szampan
Szampan nie ma określonej barwy - mimo że teoretycznie jest lekko złoty, tak naprawdę dzięki swoim bąbelkom mieni się wszystkimi kolorami noworocznych nocy i szampańskich zabaw. Zdjęcie w powiększeniu jedynie potwierdza jego zdecydowanie rozweselający i uroczysty charakter.
Margarita
Margarita to popularny orzeźwiający drink, który pobudza umysł oraz zmysły. W skład koktajlu wchodzi tequila, likier typu triple sec (zazwyczaj pomarańczowy) oraz sok z limonki. Cytrusowe orzeźwienie i zielonkawy kolor tego drinka raczej nie wskazują na to, że pod mikroskopem Margarita przedstawia się zgoła odmiennie.
Pina Colada
Ten karaibski drink to sama wakacyjna słodycz - do bazy (białego rumu) dodaje się słodką śmietankę kokosową oraz sok z ananasa i kruszony lód. Niezwykle aromatyczną, żółtawo mleczną całość sączy się w droższych wersjach wprost z wydrążonego ananasa. Pod mikroskopem Pina Colada wygląda jakby zrobiono ją ze skrzydeł egzotycznych motyli.
Sake
Sake to japoński napój alkoholowy (nie wódka) o mocy od 14 do 20 % alkoholu produkowany na bazie fermentacji ryżu, co daje mu mętną, delikatnie przezroczystą mleczną barwę. Słowem - nic ciekawego. Pod mikroskopem jednak sake zmienia się nie do poznania. Przesycone zdecydowaną żółcią i czerwienią tony nasuwają skojarzenia z bajkowymi szatami japońskich gejsz.