Trwa ładowanie...
09-01-2007 14:22

Ubranie może przesądzić o Twoim sukcesie

Ubranie może przesądzić o Twoim sukcesieŹródło: AFP
d158bhh
d158bhh
(fot. AFP)
Źródło: (fot. AFP)

Powszechnie wiadomo, że w kontaktach międzyludzkich, to właśnie pierwsze parę sekund (tzw. pierwsze wrażenie) przesądza o wzajemnej ocenie i dalszym do siebie stosunku dwojga ludzi. Wbrew pozorom nie to, co mówimy, ale ogólne wrażenie, jakie sprawiamy swoją osobą wydaje się mieć decydujący wpływ na to, jakie zdanie wyrobi sobie o nas rozmówca. Mówiąc o „pierwszym wrażeniu” mam na myśli tak ton głosu, gestykulację, wyraz twarzy, kontakt wzrokowy, jak i nasz strój... Tak, to jak i w jakim kolorze jesteśmy ubrani, odgrywa bardzo ważną rolę.

Wydaje się, że wszyscy znamy konwenanse dotyczące obowiązującego stroju w pracy. Ale czy na pewno? Czy niejednokrotnie kierujemy się wyłącznie intuicją i wyczuciem wynikającym z doświadczenia? Warto przypomnieć chociażby podstawowe niepisane zasady.

Istnieje parę zasad, o których warto wspomnieć. Nieśmiertelny i najbezpieczniejszy wydaje się być granatowy garnitur i koszula (tylko nie biała! – to nie ślub ani pogrzeb) najlepiej w delikatnym pastelowym odcieniu. Krawat (funkcja ta sama, co biżuterii u kobiety), jest chyba najbardziej stresującą mężczyzn częścią garderoby. Źle dobrany i zawiązany, spowodować może, że nieszczęśnik będzie na zawsze przekreślony. Najbezpieczniej więc jeśli będzie on średniej grubości, w drobny deseń, kolorystycznie nawiązujący do koszuli. Należy pamietać, że krawat bardzo wiele potrafi powiedzieć o jego właścicielu, może mu pomóc, ale i zaszkodzić. Jeśli mężczyzna obdarzony został dużym wzrostem krawat może sięgać do paska, u tych niższych natomiast obowiązkowo poza pasek.

d158bhh

W kwestii skarpetek nie trzeba przypominać chyba, że muszą być długie i pod kolor butów, bądź garnituru.

Jeśli chodzi o marynarkę, to – nawet latem – nosimy ją zapiętą. Tym wyjątkowo cierpiącym pod krawatami, przyszli z pomocą projektanci, i w sezonie letnim do dostania są garnitury o sportowym kroju. Są nieco luźniejsze, a i materiał cieńszy. Krawat ściągnąć można tylko w wyjątkowych sytuacjach np. na bardzo długim spotkaniu czy lunchu, i tylko w sytuacji, gdy, ktoś postawiony wyżej od Ciebie w hierarchii zrobi to pierwszy. Mowa kolorów
W aspekcie ubioru, oprócz jego stylu i charakteru, ważny jest również kolor. Ponieważ zmysły odgrywają kluczową rolę w odbieraniu nas przez drugiego człowieka kolor także podświadomie odbierany jest jako komunikat. Oto krótkie zestawienie znaczenia niektórych:

czarny świadczy o pewności siebie, władzy, egocentryzmie, wyrafinowaniu

granatowy kojarzy się z solidnością, zaufaniem, siłą i uczciwością

d158bhh

brązowy wskazuje na bezpieczeństwo, trwałość i niezawodność

czerwony to agresja, siła, energia i przebojowość

biały tradycyjnie kojarzy się z czystością i prawdą, wzbudza zaufanie

zielony jest synonimem wzrostu, młodości, a więc rozwoju i energii

fioletowy przeznaczony jest dla osób kreatywnych i pomysłowych

niebieskijest równoznaczny z konserwatywnością, męskością i prawdą

żółty reprezentuje optymizm i radość, pobudza komunikację

Nie istnieje żaden oficjalny kodeks dotyczący ubioru, dużo zależy od charakteru i miejsca pracy oraz wewnętrznych norm panujących w konkretnej firmie, ogólnie jednak przyjmuje się, że strój ma wyrażać stosunek pracownika do wykonywanej pracy, a także jego szacunek do szefa i klientów.

tekst Natalia Gajewska
Więcej w serwisie PRACA.WP.pl

d158bhh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d158bhh