Trwa ładowanie...

Zapewnij sobie komfort na rowerze. Wybierz odpowiednią odzież

Jeżeli używacie roweru do celów sportowych lub rekreacyjnych, to warto zainwestować w odpowiednią odzież, która zapewni komfort podczas rowerowych wypadów. Obecnie na rynku jest wiele propozycji, dzięki czemu można ubrać się odpowiednio do stylu jazdy, a puryści mogą dodatkowo dopasować strój do koloru swojego jednośladu. Kiedy wybrać obcisłe spodenki? Kiedy lepiej sprawdzą się szorty? Czym jest potówka? Tego dowiecie się z naszego poradnika.

Odpowiednia odzież uprzyjemni jazdę na rowerzeOdpowiednia odzież uprzyjemni jazdę na rowerzeŹródło: Unsplash, fot: Dmitrii Vaccinium
d3ha6t3
d3ha6t3

Rowerzyści też mają warstwy

Odzież rowerową można podzielić na kilka warstw, choć jest to podział umowny, bo mogą się one różnić w zależności od tego, jaki rodzaj jazdy preferujecie. Pierwsza z nich to oczywiście bielizna, która jest odpowiedzialna przede wszystkim za odprowadzenie potu i tutaj właśnie pojawiają się koszulki zwane potówkami. Mają one za zadanie ściśle przylegać do ciała, żeby pochłaniać pot i odprowadzać go na zewnątrz.

Druga warstwa w przypadku górnych partii ciała to oczywiście koszulka i tutaj do jazdy rekreacyjnej lub wręcz przeciwnie - wyczynowej w leśnych warunkach najlepiej sprawdzą się luźniejsze t-shirty techniczne. Bardziej przylegające koszulki zazwyczaj stosuje się podczas jazdy na kolarzówce, gravelu lub rowerach cross country. Ostatecznie wszystko zależy od waszych upodobań. Często są one wykonane z oddychającego materiału i wyposażone w tylne kieszonki, do których można włożyć podstawowe narzędzia, telefon, żel energetyczny i inne przydatne rzeczy.

Kolejne warstwy przydadzą się w chłodniejsze dni. W zależności od potrzeb będą to bezrękawniki, bluzy, kurtki i wiatrówki. Zasada jest taka, że nie należy ubierać się zbyt grubo, pamiętając, że po kilku przejechanych kilometrach organizm rozgrzeje się i wzrośnie temperatura ciała. Odzież powinna być tak dobrana, żeby po wyjściu na zewnątrz w niskiej temperaturze poczuć lekki chłód. Drugim powodem, dla którego nie warto zakładać zbyt grubej odzieży, jest fakt, że kiedy zrobi wam się zbyt ciepło i zdecydujecie się zdjąć jedną z warstw, to łatwiej będzie ją złożyć i wsadzić do plecaka.

Getry i spółka

Druga istotna część ubioru to spodnie i tutaj są dwie opcje. Pierwsza to same getry z wkładką, najlepiej na szelkach, które zapobiegają zsuwaniu się. Druga szkoła to szorty połączone z bielizną, która posiada wkładkę lub osobno zakup getrów pod szorty i luźnych szortów. To drugie rozwiązanie jest często wybierane do jazdy turystycznej oraz jazdy na rowerze górskim w ekstremalnych warunkach, gdzie delikatny materiał mógłby łatwo ulec uszkodzeniu przy upadku lub np. zahaczeniu o gałąź. Na rynku są też specjalne spodenki pod szorty, które mają wszyte ochraniacze na uda i pośladki. Getry można podzielić na krótkie, 3/4 oraz długie. Na okresy przejściowe, kiedy długie spodnie z membraną będą zbyt ekstremalnym rozwiązaniem, warto kupić lekko ocieplane nogawki.

Zadbaj o stopy i dłonie

Ostatni punkt to oczywiście stopy i dłonie. Oprócz wyboru odpowiednich butów warto również zaopatrzyć się w skarpetki odprowadzające pot. Problem z obuwiem polega na tym, że idealną sytuacją byłoby posiadanie co najmniej dwóch par butów. Na szczęście jest na to sposób. Wystarczy kupić przewiewne buty, które zapewnią komfort wiosną i latem, a na chłodne i deszczowe dni zaopatrzyć się w specjalne ochraniacze chroniące przed wodą i wiatrem.

Jeżeli myślimy o dłoniach, to oczywiście do głowy przychodzą rękawiczki. Nie zawsze jednak trzeba je mieć, ponieważ np. przy rowerach szosowych i gravelach funkcję "amortyzacji" dla dłoni przejmuje owijka, która zazwyczaj jest przyjemna w dotyku. Oczywiście przy nadmiernej potliwości dłoni rękawiczki będą dobrym pomysłem także tutaj. Na rynku jest wiele modeli z różnymi rozwiązaniami takimi jak np. piankowe wkładki czy ochraniacze. Ostatecznie wszystko zależy od tego, jaki rodzaj kolarstwa uprawiacie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3ha6t3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d3ha6t3