Historia10 najlepszych snajperów w historii

10 najlepszych snajperów w historii

10 najlepszych snajperów w historii
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY

Najskuteczniejsi, najbardziej znani i najciekawsi strzelcy wyborowi – od czasów wojen napoleońskich po współczesność. Niektórzy z nich mieli do dyspozycji broń, która w porównaniu do dzisiejszych konstrukcji była zawodna i dość prymitywna. Inni z własnej woli rezygnowali ze snajperskich celowników, ograniczając się tylko do muszki i szczerbinki. Choć czasami o celności strzału decydował przypadek, to pewna ręka, zimna krew, odwaga i bystre oko od zawsze obowiązkowymi cechami skutecznego snajpera. Oto 10 najlepszych z nich.

Simo Häyhä

Urodzony 17 grudnia 1905 roku, uważany jest za najlepszy snajper wszech czasów i legendę strzelectwa wyborowego. Niepozorny Fin może poszczycić się 705 potwierdzonymi trafieniami, przy czym 500 oddał z karabinu snajperskiego, 200 – z pistoletu maszynowego.

Häyhä budził grozę wśród sowieckich żołnierzy, nazywali go "Biała śmierć". Fiński snajper działał w pojedynkę, w skrajnie trudnych warunkach i niskich temperaturach. Był znany z niezwykłych pomysłów – np. zdarzało mu się rezygnować z celownika optycznego, by nie być zauważonym przez wroga.

Sowieci regularnie przeprowadzali zamachy na jego życie, ale Finowi za każdym razem udawało się wydostać z opresji – choć nie zawsze w jednym kawałku. W 1940 cudem uniknął śmierci, gdy został trafiony w szczękę. Häyhä, który jest również najszybciej awansowanym żołnierzem w historii Finlandii, uważał, że sekret celności tkwi w praktyce. Zmarł w 2002 roku.

ZOBACZ TEŻ:

1 / 9

Thomas Plunkett

Obraz
© Domena publiczna

W czasach Thomasa Plunketta – Irlandczyka służącego w armii brytyjskiej podczas wojen napoleońskich – strzelectwo wyborowe dopiero stawiało pierwsze kroki. Nie zmienia to faktu, że Plunkett przeszedł do historii snajperskiego rzemiosła. Wystarczył jeden niezwykle celny strzał. Adresatem kuli, którą Irlandczyk wypuścił z karabinu Bakera (pierwszy brytyjski karabin z gwintowaną lufą, który wszedł do masowej produkcji), był francuski generał Auguste-Marie-Francois Colbert. Biorąc pod uwagę odległość (600 metrów) oraz wyjątkową zawodność ówczesnego sprzętu, Plunkett był naprawdę wybornym strzelcem wyborowym swoich czasów.

ZOBACZ TEŻ:

2 / 9

Sierżant Grace

Obraz
© Na zdjęciu: John Sedgwick / wikimedia commons

„Snajper” czasów wojny secesyjnej, w której brał udział po stronie konfederatów. Grace wsławił się podczas bitwy pod Spotsylvanią 9 maja 1864 roku. To właśnie wówczas wziął na muszkę generała Johna Sedgwicka. Grace był uzbrojony w karabin Whitwortha – pierwszy karabin snajperski w historii. Odległość do celu wynosiła jednak niemal kilometr, co jest naturalnym dystansem snajperskim współcześnie, ale wówczas stanowiło nie lada wyzwanie. Mimo to strzał okazał się celny – pośrednio również dzięki nieostrożności samego generała, który dosłownie „nie kłaniał się kulom” i był przez to łatwym celem. Ponoć tuż przed śmiercią Sedgwick miał powiedzieć, że z takiej odległości konfederaci nie trafiliby nawet słonia.

ZOBACZ TEŻ:

3 / 9

Francis Pegahmagabow

Obraz
© Domena publiczna

Indianin snajperem? To możliwe. Francis Pegahmagabow urodził się 1889 roku w plemieniu Odżibwejów. Po wybuchu I wojny światowej zgłosił się na ochotnika do armii kanadyjskiej. Brał udział w najsłynniejszych i najbardziej okrutnych bitwach I wojny światowej – bitwie pod Ypres i nad Sommą. Szybko dał się poznać jako wyśmienity zwiadowca – podczas rajdów udało mu się zlikwidować 378 Niemców, a kolejnych 300 pojmać. Za zasługi bojowe otrzymał liczne medale i odznaczenia. Używał karabinu SMLE MkIII. Choć jego postać jest nieco zapomniana, nie da się ukryć, że Pegahmagabow to jeden z najbardziej skutecznych snajperów czasów I wojny światowej.

ZOBACZ TEŻ:

4 / 9

Wasilij Zajcew

Obraz
© Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY

Najbardziej znany i najbardziej skuteczny strzelec wyborowy Związku Sowieckiego. Zajcew miał na swoim koncie 242 potwierdzone trafienia (i to tylko między październikiem 1942 a styczniem 1943). Prawdopodobnie liczba wszystkich trafień Zajcewa jest jednak dwa razy wyższa, choć na dane należy patrzeć ze sporą rezerwą. Zajcew jest bohaterem legendarnego pojedynku z (fikcyjnym) niemieckim snajperem Erwinem Königiem. Pojedynek ów był wytworem sowieckiej propagandy, ale stał się inspiracją dla filmów fabularnych, m.in. znanego „Wroga u bram” z Judem Lawem i Edem Harrisem.

ZOBACZ TEŻ:

5 / 9

Ludmiła Pawliczenko

Obraz
© eastnews

Najsłynniejszy strzelec wyborowy w spódnicy i jedna spośród około 2000 kobiet zajmujących się snajperskim rzemiosłem w Związku Sowieckim podczas II wojny światowej. Na wojnę zgłosiła się na ochotnika. Miała na swoim koncie 309 potwierdzonych trafień, spośród których 39 to snajperzy wroga. Walczyła w okolicach Odessy i na Krymie. Co ciekawe, była pierwszym obywatelem sowieckim, którego osobiście przyjął prezydent Stanów Zjednoczonych Franklin Delano Roosvelt. Amerykański prezydent wręczył jej na spotkaniu colta. Pawliczenko zmarła w 1974 roku w Moskwie.

ZOBACZ TEŻ:

6 / 9

Carlos Hathcock

Obraz
© Domena publiczna

Amerykanin brał udział w wojnie w Wietnamie, początkowo jako żandarm. Do oddziału snajperów trafił po tym, jak podczas patrolu zlikwidował z dużej odległości północnokoreańskiego żołnierza. Hathcock ma na swoim koncie 93 potwierdzone trafienia. Jest również „autorem” jednego z najbardziej spektakularnych strzałów snajperskich w historii. Amerykanin zlikwidował wrogiego snajpera, strzelając mu w oko, przy czym kula przeszła przez lusterko lunety snajperskiej. Wietnamscy komuniści urządzali na niego regularne polowania, oferując za jego głowę nagrodę w wysokości aż 30.000 dolarów. Hathcock zmarł w 1999 roku.

ZOBACZ TEŻ:

7 / 9

Charles „Chuck” Mawhinney

Obraz
© imgur

Urodzony w 1949 roku w Oregonie Amerykanin to najsłynniejszy snajper wojny w Wietnamie. Spędził na niej 16 miesięcy. Mawhinney ma na swoim koncie 103 potwierdzone trafienia oraz 215 prawdopodobnych (takie liczby pojawiają się w książce „Dear Mom: A Snipers’ Vietnam” z 1993 roku). W samym tylko dniu 14 lutego 1969 roku zlikwidował 16 żołnierzy armii północnowietnamskiej. „To było prawdziwe polowanie: człowiek polował na innego człowieka, który również polował na człowieka – na mnie” – mówił później „Los Angeles Times”. Po wojnie Mawhinney prowadził zajęcia dla strzelców wyborowych. Jest uznawany za najskuteczniejszego snajpera z oddziałów marines. Jego karabin można oglądać na wystawie w Muzeum Narodowym Korpusu Piechoty Morskiej w Wirginii.

ZOBACZ TEŻ:

8 / 9

Craig Harrison

Obraz
© Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY

2475 metrów – tyle wynosi odległość, z której Craigowi Harrisonowi udało się oddać celny strzał. Tym samym Brytyjczyk pobił o 45 metrów poprzedni rekord, który należał do innego snajpera, Kanadyjczyka Roba Furlonga. Rekord został odnotowany w listopadzie 2009 roku w Afganistanie i trafił do Księgi Rekordów Guinessa. Co ciekawe, w uzyskaniu takiego rezultatu pomógł Harrisonowi przypadek – tego dnia pogoda była wyjątkowa łaskawa dla strzałów na dalekie dystanse, praktycznie nie było wiatru, a widoczność była doskonała. Rekordowy strzał został oddany z karabinu wyborowego L115A3. Harrison jest autorem autobiograficznej książki pt. „The Longest Kill”.

ZOBACZ TEŻ:

9 / 9

Chris Kyle

Obraz
© imgur

Najlepszy amerykański strzelec wyborowy wszech czasów. Dokładna liczba trafień jest niejasna, ale potwierdzono ponad 150 jego strzałów, co i tak daje mu miano amerykańskiego snajpera-rekordzisty. Kyle czterokrotnie służył w Iraku. Sławę przyniosła mu II bitwa o Faludżę, podczas której zastrzelił 40 osób. Został odznaczony m.in. Medalem Srebrnej Gwiazdy i Brązową Gwiazdą. Po odejściu ze służby zaangażował się w szkolenia bezpieczeństwa oraz pomoc weteranom. Napisał również głośną autobiograficzną książkę „American Sniper”.
Kyle zginął tragicznie w 2013 roku zastrzelony przez borykającego się z problemami psychicznymi weterana. Amerykanin jest bohaterem biograficznego filmu fabularnego „Snajper” w reżyserii Clinta Eastwooda.

ZOBACZ TEŻ:

Źródło artykułu:WP Facet

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (145)