10 niewiarygodnych więziennych wynalazków
* Oto, do czego zdolna jest ludzka wyobraźnia, kiedy brakuje dosłownie wszystkiego, poza czasem. Wieloletni wyrok zrobi designera z każdego mordercy i złodzieja. Poznaj gadżety, które pozwalają przetrwać w celi.*
10. Proteza nogi
Oto gadżet przemytnika. Schowki w protezie pozwalają przetransportować z przepustki lub widzenia cenne (nielegalne) drobiazgi. W więzieniu Santa Fu w Hamburgu takim sposobem przemycano narkotyki.
border="0
(fot. AFP)
9. Kastet
Broń zarekwirowano w niemieckim więzieniu Wolfenbüttel. Kastet został zrobiony ze skradzionego z więziennego warsztatu brzeszczotu oraz szmat i sznurków.
8. Destylator
Wykonany z żyletek i przewodu, sprzęt pozwala przygotować bimber z owoców. Podgrzewana owocowa pulpa wytrąca do zbiorniczka pożądany napój. To kolejny wynalazek made in Santa Fu.
* 7. Radio*
Wynalazek z lat 70., który stworzył więzień ze smykałką elektryka, przetrzymywany w niemieckiej placówce Ludwigsburg. Odbiornik ukrył w encyklopedii.
* 6. Maszynka do dziarania*
Ciężko inaczej powiedzieć o tym prymitywnym urządzeniu do robienia więziennych tatuaży. Zmontowana z: uchwytu szczoteczki do zębów, długopisu i igły, pozwalała uwiecznić kultowe emblematy i symbole: łezkę pod okiem, imię dziewczyny, Matkę Boską oraz te najważniejsze - świadczące o miejscu w więziennej hierarchii: żeglarską różę wiatrów, kropki, wiśnie itp.
* 5. Proca*
Skonfiskowana w 1991 r. w więzieniu Wolfenbüttel (Niemcy), funkcjonowała dość długo na usługach jednego z więźniów. Właściciel bowiem utrzymywał, że jest to dzieło sztuki współczesnej "Dackel" (= jamnik), które... zdobi jego celę. W rzeczywistości gadżet służył do kontaktu ze światem zewnętrznym, pozwalał bowiem "wystrzelić" liścik za mury czy przekazać inne drobne rzeczy.
4. Hak
Hak wykonany ze świecznika, w niemieckim więzieniu podczas warsztatów, to przykład kreatywnego recyklingu. W swoim drugim życiu, gadżet ułatwiał ucieczkę, pomagał zarzucać liny i przemieszczać się po murach.
* 3. Lufa*
Tubka po chrzanie okazała się idealnym materiałem do stworzenia awangardowej lufki do palenia. To kolejny dowód, że więzienny recykling to głęboka idea. Każdy śmieć i stary rupieć można wykorzystać.
* 2. Nadajnik*
Służył komunikacji pomiędzy celami w więzieniu Wolfenbuttel w Niemczech. Wykonany z części starych odbiorników radiowych, pomagał przekazywać informacje o ważnych wydarzeniach - na przykład rewizji.
* 1. Grill*
Nasz faworyt z uwagi na swoją wielofunkcyjność, poza grillem może być używany jako toster lub opiekacz. Powstał w więzieniu Ludwigsburg (Niemcy) z: drutu, złamanej grzałki i folii aluminiowej.
BL/PFi