Trwa ładowanie...
09-09-2015 10:45

10 września rusza bieg "Śladami gen. Nila".

10 września rusza bieg "Śladami gen. Nila".Źródło: mar.pras.
d3lkraf
d3lkraf
(fot. mat.pras.)
Źródło: (fot. mat.pras.)

To już czwarta edycja imprezy, której celem jest uczczenie pamięci legendarnego Dowódcy dywersji AK generała Augusta Emila Fieldorfa oraz przybliżenie uczestnikom marszu miejsc działań zgrupowań partyzanckich AK na terenie Beskidu Wyspowego i Makowskiego.

Organizowany z okazji święta Jednostki Wojskowej NIL nocny marsz ma dystans ok. 50 km. Trasa prowadzi przez miejsca związane z działalnością organizacji "KEDYW" kierowanej przez generała. Marsz potrwa do 11 września w rejonie Myślenic, Beskidu Makowskiego i Beskidu Wyspowego.

- Na dzień dzisiejszy swój akces zgłosiło 153 uczestników i 17 uczestniczek. To w sumie o 20 osób więcej niż wstępnie zakładaliśmy. Zobaczymy ilu uczestników stawi się na starcie IV edycji marszu "Śladami gen. Nila - od zmierzchu do świtu". Najmłodszy uczestnik tegorocznej edycji w dniu marszu będzie wieku od 18 (18 lat 10 m-cy) a najstarszy w wieku 65 lat - mówią organizatorzy.

d3lkraf

Wśród uczestników, którzy wyrazili akces udziału w biegu są również zwycięzcy z poprzednich edycji. Dużą liczbę uczestników stanowią żołnierze z różnych jednostek wojskowych, w tym również jednostek Wojsk Specjalnych.

Jeśli chodzi o sam bieg, to uczestnicy tegorocznego marszu będą mieli nieco więcej kilometrów do pokonania niż poprzednim razem. Na trasie będzie też więcej wzniesień i zejść. Jednym słowem, w tym roku naszym uczestnikom podnieśliśmy poprzeczkę nieco wyżej - zapewniają organizatorzy.

Generał August Emil Fieldorf "Nil" był jedną z najwspanialszych postaci polskiej konspiracji: Związku Walki Zbrojnej, Armii Krajowej i "Nie". Odznaczony Krzyżem za Wilno (1920), Krzyżem Złotym Orderu Wojennego Virtuti Militari (1923), Złotym Krzyżem Zasługi (1929), Krzyżem Kawalerskim Odrodzenia Polski (1937), Krzyżem Niepodległości (1932), Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari, czterokrotnie Krzyżem Walecznych oraz pośmiertnie Orderem Orła Białego (2006). Urodził się 20 marca 1895 roku w Krakowie i już jako gimnazjalista, a potem absolwent seminarium nauczycielskiego w Krakowie związał się z ruchem niepodległościowym, skupionym wokół Józefa Piłsudskiego. Początkowo działał w Związku Walki Zbrojnej w Warszawie, a od 1941 roku w Wilnie i Białymstoku. W sierpniu 1942 roku został mianowany dowódcą Kedywu Komendy Głównej AK. Służbę na tym stanowisku pełnił do lipca 1944 roku, następnie został zastępcą dowódcy Armii Krajowej, gen. bryg. Leopolda Okulickiego. Po sfingowanym procesie, został 16
kwietnia 1952 skazany na karę śmierci. Niezłomny patriota, który za swoją wierność wolnej Polsce zapłacił życiem.

d3lkraf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3lkraf