10 zmian, które warto wprowadzić w swoje życie po trzydziestce
Wielu dwudziestolatków nabiera niezdrowych nawyków, takich jak chociażby sobotnie spanie do 2 po południu czy wydawanie wszystkich pieniędzy na nowe "jordany". Ale trzydziestka na karku to idealny moment, żeby spojrzeć na siebie z boku i zmienić swoje zwyczaje na lepsze - na takie, które pomogą ci się spełnić zawodowo i w sferze osobistej. To nie takie trudne. Przekonaj się sam!
Lista ta powstała na podstawie wypowiedzi użytkowników popularnego w Stanach portalu poradnikowego typu "pytania i odpowiedzi" - Quora. Oto 10 porad starszych użytkowników dla ich wkraczających w trzydziestkę kolegów i koleżanek. Te zmiany miały największy pozytywny wpływ na ich życie. Może warto samemu spróbować?
1. Rzuć palenie
Sięgnięcie po pierwszego papierosa to częsty błąd młodości. Jeśli i ty go popełniłeś, rzuć palenie teraz. Badania wykazują, że osoby, które uwolniły się z tego nałogu przed ukończeniem 40. roku życia, mają o 90 proc. mniejsze ryzyko zgonu niż ci, którzy palą dalej.
2. Zacznij kłaść się spać i wstawaj rano zawsze o tej samej porze
Brzmi jak rutyna emeryta? Być może. Poza tym przecież tak uwielbiamy wylegiwać się w weekend do późna... Tymczasem okazuje się, że już kilkudniowe "przesapanie" (czyli spanie dłużej niż rekomendowane 7-9 godzin) może skutecznie i na długo zresetować nasz zegar biologiczny, przez co będziemy się czuli stale zmęczeni.
3. Zacznij regularnie ćwiczyć
I nie ma większego znaczenia, czy będzie to pływanie, jazda na rowerze, jogging, wspinaczka, chodzenie na długie spacery czy podnoszenie ciężarów. Ważne, aby się ruszać - regularnie i odpowiednio długo. Pamiętaj jednak, aby wybrać dla siebie aktywność, którą naprawdę lubisz, w przeciwnym razie na pewno szybko z niej zrezygnujesz.
4. Zacznij pisać dziennik
Brzmi trochę dziwnie, czyż nie? Ale prawda jest taka, że zapisywanie naszych myśli, pomysłów czy przydarzających się nam codziennie historii może być nie tylko późniejszym źródłem dobrej rozrywki, ale też pomoże nam uporządkować wiele spraw i ustrzec się przed popełnieniem dwa razy tego samego błędu. Poza tym bądźmy szczerzy - niemal już zapominamy, jak to jest pisać ręcznie, a nie na klawiaturze.
5. Zacznij oszczędzać pieniądze
To powinno się stać naszym nawykiem: odkładanie co miesiąc na specjalne konto oszczędnościowe odpowiedniej kwoty, której nie wolno nam ruszyć. Tak, to się nazywa odpowiedzialność - zacząć zabezpieczać się na przyszłość, aby nigdy nie zostać zaskoczonym w tzw. "czarnej godzinie".
6. Zacznij wcielać swoje marzenia w życie
Nie czekaj dłużej z odkładaniem ich na przyszłość. O czym marzysz? O kupnie mieszkania? O wysportowanej sylwetce? O napisaniu książki? Wybierz sobie jeden cel i skup się na zrealizowaniu go. Wyznacz sobie także ramy czasowe, np. od teraz do końca roku. Uda się!
7. Naucz się cieszyć tym, co masz
Tak naprawdę nie chodzi o obniżanie swoich oczekiwań, ale o umiejętność bycia wdzięcznym. O docenienie pozytywów, które spotykają nas każdego dnia. Jeśli zamiast ciągłego marudzenia zaczniesz patrzeć na to, co dobrego cię spotyka, twoje życie będzie znacznie szczęśliwsze.
8. Przestań myśleć, że musisz sprostać oczekiwaniom wszystkich wokół
To częsta "przypadłość" młodych ludzi. Robimy wszystko, byle tylko nikogo nie rozczarować, nie dać im powodów do rzucenia formułką "Zawsze mówiłam, że nic z niego nie będzie". Ale po trzydziestce mamy prawo trochę odpuścić, zacząć żyć według własnych wartości i zacząć otaczać się ludźmi, którzy naprawdę zasługują na naszą uwagę. Jesteśmy dorośli, nie musimy być mili dla wszystkich, łącznie z tymi, którzy nie są mili dla nas.
9. Przestań porównywać się do innych
Nasze rodzeństwo, znajomi ze studiów, koledzy z pracy - każdy z nich "ustawił się" w życiu lepiej od nas. Dlaczego?!
Ciągłe spoglądanie za ramię, aby zobaczyć, co robią inni i czy przypadkiem nie idzie im lepiej od nas, doprowadzi do tego, że zaczniemy sobą pogardzać i nie zaznamy w życiu szczęścia. Co więcej, osiąganie przez nas celów nie będzie się już wiązało z poczuciem dumy. A warto umieć doceniać własne sukcesy.
10. Zacznij wybaczać sobie błędy
Każdy z nas popełnia ich w życiu wiele, dlatego warto się na nich uczyć. Ale zamiast roztrząsać każdą sprawę i płakać nad rozlanym mlekiem, musimy się nauczyć iść do przodu.
W psychologii istnieje pojęcie samowspółczucia, czyli umiejętności wybaczania sobie. Wielu uważa, że jest to jedna z najważniejszych umiejętności w życiu i nieodłączny składnik sukcesu. To bardzo prawdopodobne, ponieważ dostrzeganie własnych słabości uchroni nas przed ponownym popełnieniem wielu błędów.