Trwa ładowanie...
d3sakmg
Seks

„101 mitów o seksie” - wszystkie obalone

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
„101 mitów o seksie” - wszystkie obalone
(Fotochannels.com)
d3sakmg

Mężczyźni zdradzają częściej niż kobiety, długość członka decyduje o udanym życiu seksualnym, panowie wolą blondynki - to tylko niektóre mity, które w swojej najnowszej książce "101 mitów o seksie" demaskuje dziennikarz i filozof Zbigniew Wojtasiński.

„Wszelkiego rodzaju mitów, przesądów i nieporozumień dużo jest w naszym życiu codziennym, ale chyba najwięcej nagromadziło się ich wokół spraw dotyczących seksu, miłości i związków partnerskich. Wiele z nich wynika z uproszczeń, zbyt pochopnego wyciąga wniosków i wyrywkowych doświadczeń, a także z naszego lenistwa do myślenia. Dlatego chętnie karmimy nasze umysły wszelkimi mitami” – powiedział PAP Zbigniew Wojtasiński, tłumacząc, co skłoniło go do napisania książki na ten temat.

Jednym z mitów o seksie, który demaskuje Wojtasiński jest to, że mężczyźni zdradzają znacznie częściej niż kobiety. Najnowsze badania prowadzone w środowiskach wielkomiejskich wskazują jednak, że pod tym względem nie ma już obecnie tak dużych dysproporcji między płciami. Kobiety zdradzają jednak „inaczej” niż mężczyźni. Najczęściej robią to z kimś sobie bliskim – z sympatią z dawnych lat lub przyjacielem rodziny.

d3sakmg

„Wiele mitów na temat seksu powstała dawno, ale nadal są bardzo żywotne, jak choćby to, że Polacy są znakomitymi kochankami. Niestety, z relacji seksuologów wynika, że jesteśmy co najwyżej bardzo przeciętni. Nauka ars amandi jest wciąż dopiero przed nami” – zaznaczył autor „101 mitów o seksie”.

Dodał, że wciąż powstają nowe przesądy, a jednym z największych jest to, że nastolatki coraz wcześniej uprawiają seks. „Rodzice mogą spać spokojnie, bo przeciętny wiek inicjacji seksualnej jest taki sam, jak za ich czasów: odbywa się na ogół tuż po przekroczeniu 18. roku życia” – zapewnił Wojtasiński.

Publicysta rozprawia się też z innym starym jak świat mitem - że o dziewictwie świadczy błona dziewicza. Tymczasem błona ta wprawdzie występuje, ale nie u wszystkich kobiet, a poza tym jej obecność wcale nie stanowi potwierdzenia dziewictwa.

W przedmowie do najnowszej książki seksuolog prof. Zbigniew Lew-Starowicz ocenił, że książka Wojtasińskiego stanie się dla wielu czytelników źródłem uświadomienia seksualnego, a nawet może przyczynić się do poprawy jakości ich życia intymnego oraz relacji partnerskich i z płcią przeciwną.

d3sakmg

„Już nie raz miałem okazję przekonać się w mojej praktyce terapeutycznej, jak lektura wartościowej książki może pomóc w rozwiązaniu problemów w życiu seksualnym i relacjach między partnerami” – napisał seksuolog.

Zdaniem Starowicza książkę wyróżnia to, że jest w całości poświęcona mitom seksualnym – zarówno tradycyjnym, jak i powstałym niedawno, opiera się na wynikach najnowszych badań naukowych, a poza tym, „napisana jest interesująco i z dużą kulturą”.

„Nie będzie przesadą stwierdzenie, że u prawie 50 proc. pacjentów mających zaburzenia seksualne na tle psychogennym przyczyną były mity seksualne. Książka autora może mieć zatem również walory terapeutyczne” – podsumował seksuolog w przedmowie.

Zbigniew Wojtasiński jest dziennikarzem i filozofem. Od wielu lat popularyzuje wiedzę z zakresu medycyny, zdrowia i psychologii społecznej. Obecnie jest dziennikarzem zespołu naukowego PAP. Wcześniej kierował działem nauki w dzienniku „Rzeczpospolita” oraz w tygodniku „Wprost”. Współpracuje z „Gazetą Wyborczą” oraz „Wiedzą i Życiem”.

d3sakmg

Za swoje zaangażowanie w popularyzację tematów z zakresu zdrowia i medycyny był wielokrotnie nagradzany, m.in. przez Ministerstwo Zdrowia, Polskie Towarzystwo Genetyczne i Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich. W 2007 r. „Menedżer Zdrowia” przyznał mu tytuł najlepszego dziennikarza piszącego o zdrowiu. Jest autorem trzech książek: „Umysł i medycyna”, „Medycyna i zdrowie” oraz „101 mitów o zdrowiu”.

Liczymy na odrobinę sprawiedliwości. Mamy nadzieję, że chociaż część z krzywdzących nas stereotypów raz na zawsze przejdzie do lamusa

(PAP), PFi /PFI

ZOBACZ: Seksualny klucz do kobiecych emocji!

d3sakmg

Podziel się opinią

Share

d3sakmg

d3sakmg