Trwa ładowanie...
12-08-2014 11:28

19. Mistrzostwa Świata w Lataniu Rajdowym w Toruniu

19. Mistrzostwa Świata w Lataniu Rajdowym w ToruniuŹródło: dlapilota.pl
d16zbbz
d16zbbz

Sześćdziesiąt dwuosobowych załóg z całego świata wystartuje w 19 Mistrzostwach Świata w Lataniu Rajdowym w Toruniu w dniach 17-22 sierpnia 2014 r. Największą atrakcją będzie przygotowywana przez organizatora, Aeroklub Pomorski, po raz pierwszy w historii specjalna lotnicza strefa kibica tuż obok pasa, na którym zawodnicy kończący wyczerpujące konkurencje będą lądować na celność. Wszystko po to, by spopularyzować i przybliżyć dyscyplinę, w której Polska od lat odnosi ogromne sukcesy.

Latanie rajdowe wymaga od zawodników wyjątkowego kunsztu w zakresie nie tylko perfekcyjnego pilotażu po ściśle wyznaczonej trasie, ale też zdolności nawigacyjnych. Załogi dostają zadania do wykonania 15 minut przed startem. Pilot wycina zdjęcia obiektów, które będzie musiał wyszukać podczas lotu, a nawigator zaczyna na mapie wykreślać trasę. Swoją pracę kontynuuje podczas lotu. Zakazane jest używanie jakiegokolwiek sprzętu elektronicznego, nie wspominając oczywiście o urządzeniach GPS. Piloci uprawiający tę dyscyplinę żartują, że wszyscy startujący mają się poczuć jak Żwirko i Wigura.

Większość ekip korzysta z jednego, popularnego typu samolotu - cessny 152. Ten niewielki, zwinny górnopłat zdecydowanie najlepiej sobie radzi w spokojnym, obserwacyjnym locie na wysokości 300 metrów. Piloci twierdzą, że widać z niego najwięcej. Wszyscy zarazem wspominają, że jeszcze lepsza była przed laty polska Wilga, dziś wychodząca już niestety z użycia.

Liczyć możemy na sukcesy naszych reprezentantów. Po pierwsze, na Bolesława Radomskiego i Dariusza Lechowskiego - aktualnych Mistrzów Polski z Inowrocławia. Zawody te prawie bezpośrednio poprzedzające Mistrzostwa Świata były ostatnim treningiem i sprawdzianem formy przed najważniejszą toruńską imprezą. Ale liczyć należy też oczywiście na najbardziej utytułowanego na świecie i ciągle w znakomitej formie - Janusza Darochę z nawigatorem Zbigniewem Chrząszczem, a także Michała Wieczorka i Marcina Wieczorka, brązowych medalistów Mistrzostw Europy z 2013 roku. Przypomnijmy zarazem, że Bolesław Radomski i Dariusz Lechowski byli wicemistrzami świata w 2012 roku. Warto dodać, że Bolesław Radomski, już indywidualnie, jest mistrzem świata z ubiegłego roku w lataniu precyzyjnym, czyli dyscyplinie bardzo bliskiej lataniu rajdowemu, a w tym roku wygrał już dwie imprezy krajowe: 52. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki i Ogólnopolskie Zawody Samolotowe im. Wacława Wieczorka w Lesznie, co zapewniło mu
zdobycie Pucharu Polski.

d16zbbz

Na otwarcie imprezy, 17 sierpnia, zaplanowano w Toruniu pokaz lotniczy, a w czasie kolejnych dni zawodów codziennie otwarta będzie strefa kibica wyposażona w telebim prezentujący lądowania kolejnych załóg wracających z wyczerpującej trasy w zwolnionym tempie, by każdy kibic mógł ocenić z bliska kunszt pilotów.

Warto dodać, że Toruń stanie się w tym roku po raz drugi areną mistrzostw świata. Od 22 lipca do 2 sierpnia miasto było gospodarzem Mistrzostw Świata w Akrobacji Szybowcowej.

Jacek Kiełpiński
Rzecznik Prasowy

d16zbbz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d16zbbz

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj