20 rzeczy, których ludzie żałują przed śmiercią
Może warto przyjrzeć się tej liście i wyciągnąć wnioski z błędów innych...
1. Że nie podróżowali, kiedy mieli okazję
Im jesteśmy starsi, tym więcej wysiłku wymaga od nas każda wyprawa, podróżowanie z małymi dziećmi bywa uciążliwe, no i jest szalenie kosztowne, a kiedy na starość zdrowie zaczyna szwankować, dotarcie do wielu zakątków świata staje się już po prostu niemożliwe. Dlatego młodzi nie powinni marnować czasu. Póki do szczęścia starczy im namiot i puszka konserwy turystycznej, powinni zwiedzać tyle świata, ile się da. To, co przeżyją w trakcie podróży, będą wspominali przez całe życie.
2. Że trwali w nieudanych związkach
Wyjście z relacji, w której czujemy się nieszczęśliwi, na pewno nie jest łatwe. Jednak jeszcze gorsze jest trwanie w nich, krzywdzenie się nawzajem i marnowanie czasu (naszego i partnera).
3. Że nie uczyli się języków obcych
Większość z nas uczyła się przynajmniej jednego obcego języka w szkole. Warto pielęgnować tę wiedzę i poszerzać ją. To zbyt cenna umiejętność, by ją zaprzepaszczać. A że bardzo pomoże nam w życiu i otworzy przed nami niejedne drzwi - o tym nikogo chyba nie trzeba przekonywać.
4. Że nie byli na koncercie swojego ulubionego muzyka
Słuchasz ich płyt latami, znasz wszystkie słowa ich piosenek, zrywasz się na równe nogi, kiedy w radio puszczają ich kawałki. Ale nigdy nie zdecydowałeś się pojechać np. do Londynu czy Berlina, żeby posłuchać ich na żywo. Tymczasem nigdy nie wiadomo, który koncert będzie ich ostatnim.
5. Że bali się spróbować
Ile razy coś pięknego ominęło nas tylko dlatego, że odczuwaliśmy strach? Ile razy wybraliśmy rutynę i... nudę, bo zabrakło nam odwagi na odrobinę szaleństwa? A przecież bez ryzyka nie ma zabawy! Tylko z rozsądkiem.
6. Że się zaniedbali
Dbaj o siebie, odżywiaj się zdrowo, uprawiaj aktywność fizyczną, nie zatruwaj swojego organizmu, nie przesiaduj godzinami na słońcu. Jeśli utrzymasz sprawność i zdrowie, na starość sam sobie będziesz chciał podziękować.
7. Że dali się zaszufladkować
Nie pozwól, by inni mówili ci, jak masz żyć. Korzystaj z mądrych rad, ale nie daj innym sobą sterować. Nie pozwól, aby twoja wyjątkowość zatraciła się przez oczekiwania wszystkich dookoła.
8. Że pracowali w miejscu, którego nie znosili
Czujesz, że twoja praca nie sprawia ci najmniejszej radości? Od kiedy co rano otwierasz oczy, myślisz tylko o tym, że znowu będziesz musiał tam iść, i ta myśl cię przeraża? Spróbuj to zmienić. Zaryzykuj. Pomyśl, czym naprawdę chciałbyś się w życiu zajmować i staraj się osiągnąć swój cel.
9. Że olewali szkołę
Rodzice i nauczyciele do znudzenia powtarzają, że oceny są ważne, że nie ucząc się, młodzi tracą szansę na dobre życie. Często w odpowiedzi słyszą śmiech i wyliczenie, ilu to celebrytów nie zdało matury, a dziś są bogaci. To bardzo złudny sposób myślenia, którego wielu z nas gorzko później żałuje.
10. Że niedostatecznie często mówili "kocham cię"
"Przecież ona to wie, nie muszę jej tego powtarzać bez przerwy" - myśli wielu z nas. Tymczasem ludzie potrzebują słyszeć, że są dla nas ważni, że są piękni, że cieszymy się, że mamy ich w swoim życiu. I nie okłamujmy się - sami też cieszymy się, kiedy słyszymy podobne wyznania. A przecież tak często ludzie żałują, że nie zdążyli tych ważnych słów powiedzieć, zanim nie było za późno...
11. Że nie słuchali rad rodziców
Po latach okazuje się, że wcale nie były takie głupie. I gdybyśmy skorzystali z ich mądrości życiowej i doświadczenia, wielu błędów udałoby nam się uniknąć. No ale mądry Polak po szkodzie...
12. Że zbyt długo trzymali w sercu urazę
Wybaczanie jest trudne. Ale trwanie w złych stosunkach z tymi, którzy powinni być dla nas ważni, i brak umiejętności wyciągnięcia rękę na zgodę lub nawet powiedzenie "przepraszam" - to jedna z tych rzeczy, których ludzie najczęściej żałują, gdy nie mają już szansy naprawić swojego błędu.
13. Że nie walczyli o swoje wartości
Masz swój rozum, swoje przekonania, swój kodeks postępowania. Wiesz, co jest dla ciebie ważne. Nie pozwól, by inni ci to odebrali. Nie naginaj się pod presją. Broń swoich racji i przekonań. Nie bądź jak chorągiewka na wietrze, która zmienia swoje poglądy w zależności od tego, w którą stronę wiatr zawieje.
14. Że nie angażowali się w pomoc innym
Ilu znacie ludzi, którzy po pracy czy szkole udzielają się w różnych stowarzyszeniach i organizacjach, którzy pomagają wychowankom domów dziecka w odrabianiu lekcji, którzy trenują małych osiedlowych piłkarzy, którzy robią cokolwiek? A my co? Wolimy po powrocie do domu obejrzeć kolejny odcinek serialu. Bardzo prawdopodobne, że kiedyś będziemy żałowali naszego lenistwa.
15. Że nie zdążyli porozmawiać z dziadkami, zanim ci odeszli
Czasem wydaje nam się, że to tylko schorowani staruszkowie, i nawet nie damy sobie szansy poznać ich lepiej. Tymczasem rozmowa z dziadkami może nas tak wiele nauczyć. Zdziwisz się, jak ciekawe historie znają, jak niesamowite wydarzenia pamiętają. I jak bardzo się ucieszą, kiedy zechcesz je poznać.
16. Że pracowali za dużo
Kariera jest ważna. A w pogoni za nią wiele osób zapomina, że nie najważniejsza. Że zaniedbywanie swojego życia rodzinnego, omijanie ważnych dla naszych bliskich wydarzeń, odpuszczanie sobie urlopów i ciągłe życie w stresie odbiera nam to, co w ostatecznym rozrachunku jako jedyne ma sens.
17. Że nie potrafili cieszyć się chwilą
Zauważyliście, że podczas koncertu, pokazu sztucznych ogni albo wschodu słońca więcej ludzi robi im zdjęcia niż rzeczywiście patrzy? Może czasem warto po prostu czymś się zachwycić, a niekoniecznie od razu dzielić się tym na portalach społecznościowych? Może czasem warto zatrzymać się na chwilę, aby zauważyć, że w sumie jesteśmy... szczęśliwi.
18. Że za mało bawili się ze swoimi dziećmi
Dzieci są pełne radości i niewinności. Tak często je czegoś uczymy, tak rzadko sami pozwalamy, by to one udzieliły nam lekcji. Bawmy się ze swoimi dziećmi jak najczęściej. Śmiejmy się z nimi i budujmy więź, która przetrwa wszystko.
19. Że nigdy nie podjęli ryzyka
Szczególnie w uczuciach. To takie trudne - wystawić się na zranienie, otworzyć się przed kimś i zaufać mu całkowicie. Często wybieramy bezpieczniejszą drogę, która obok stabilizacji daje nam rozczarowanie. Czy warto?
20. Że wcześniej nie nauczyli się wdzięczności
Że nie potrafili docenić tego, co mają: zdrowia, miłości, rodziny, przyjaciół. Że nie pamiętali o krótkim słowie "dziękuję". Że bez refleksji podchodzili do wszystkiego, co dobrego ich spotykało, wychodząc zapewne z założenia, że z jakiegoś względu im się to należy. Dopiero kiedy coś tracimy, zdajemy sobie sprawę, jak ważne to dla nas było...