Trwa ładowanie...
08-06-2015 11:35

75. rocznica zaginięcia ORP Orzeł

75. rocznica zaginięcia ORP OrzełŹródło: Grzegorz Pastuszak
dmckjzv
dmckjzv

W dniu dzisiejszym mija 75. rocznica zaginięcia okrętu ORP ORZEŁ, który miał zgodnie z wydanymi rozkazami powrócić w dniu 8 czerwca 1940 r. do bazy w Rosyth, z której rozpoczął w dniu 23 maja 1940 r. swój ostatni patrol bojowy.

W związku z niepowróceniem w zakreślonym terminie okręt został uznany za stracony wraz z całą załogą. Dowództwo brytyjskie oficjalnie uznało okręt za utracony 10 czerwca, zaś Kierownictwo Marynarki Wojennej podało informację o zaginięciu okrętu 12 czerwca, a dzień później wydało rozkaz o treści:

"Marynarze. Nową ponieśliśmy stratę - w walce z nieprzyjacielem zginął O.R.P. "ORZEŁ" wraz z całą załogą. Dowódca i załoga zapisali jedną z najchlubniejszych kart w historii Polski i legenda o ich czynach przetrwa wieki. Pokolenia przyszłej Polski na tej legendzie wychowywać się będą. Ona scementuje więzy nierozerwalne Narodu z morzem. Dziś O.R.P "Orzeł" jest symbolem wielkości Narodu Polskiego, który mając takich Synów jak Jego Załoga - zginąć nie może. Cześć pamięci bohaterów" - rozkaz dzienny Kierownictwa Marynarki Wojennej nr 32 z dnia 13 czerwca 1940r.

W Gdyni przed wejściem do Muzeum Marynarki Wojennej ma powstać jesienią pomnik upamiętniający poległych marynarzy. Inicjatywę tą podjęła firma SANTI, która od roku jest również zaangażowana w realizację projektu 'SANTI Odnaleźć Orła" mającego na celu odnalezienie zaginionego okrętu.

Tomasz Stachura, szef projektu: "Naszym celem jest nie tylko odnalezienie zaginionego okrętu ale również odświeżenie pamięci członków bohaterskiej załogi, która walczyła dla Polski w czasie II wojny światowej."

dmckjzv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dmckjzv