Trwa ładowanie...
07-03-2016 14:10

8 badań, o których musi pamiętać każdy facet

8 badań, o których musi pamiętać każdy facetŹródło: mat. prasowy
d1sdpdv
d1sdpdv

To, że czujesz się młody i zdrowy wcale nie znaczy, że Twojemu zdrowiu nic nie zagraża. Nie zgrywaj macho, nie jesteś niezniszczalny. Istnieją badania, o których należy pamiętać w każdym wieku. Międzynarodowy Dzień Mężczyzn (10 marca)
to idealny moment, aby je poznać.

Mężczyźni najczęściej chorują na choroby układu krążenia i nowotwory.

- Właściwie każdy spotkał się z tymi problemami w swojej rodzinie lub wśród znajomych. Panowie najczęściej „zgrywają” twardzieli, unikają wizyt u lekarza albo odwlekają je w nieskończoność. Nie warto czekać aż coś się wydarzy. Lepiej zapobiegać niż leczyć – mówi dr n. med. Ewa Czernicka-Cierpisz, internista, pulmonolog w Klinice Demeter w Warszawie.

Lista top badań dla mężczyzny
Lista badań kluczowych dla mężczyzn nie jest długa. Te kluczowe przedstawia dr n. med. Ewa Czernicka-Cierpisz.

d1sdpdv

* 1. Badania moczu i krwi*

Stanowią podstawę oceny stanu zdrowia. Nieprawidłowy wynik może sygnalizować niewłaściwe funkcjonowanie narządów wewnętrznych i pojawienie się wielu chorób.
Jak często? Przynajmniej raz w roku.

2. Lipidogram

Pokazuje poziom cholesterolu i jego frakcji oraz trójglicerydów. Jest bardzo ważnym badaniem. Na jego podstawie można ocenić zagrożenie miażdżycą, a w konsekwencji chorobą wieńcową, zawałem serca, czy udarami mózgu.
Jak często? Przynajmniej raz w roku.

3. EKG

Nieinwazyjne badanie, które potrafi wykryć choroby mięśnia sercowego, między innymi zaburzenia rytmu serca, niedotlenienie mięśnia sercowego, ślady trwającego lub przebytego zawału, a nawet niektóre wrodzone wady serca.
Jak często? Przynajmniej raz w roku.

d1sdpdv

4. Wizyta u stomatologa

Często zapominamy, że dbając o zęby, troszczymy się o zdrowie całego organizmu, czyli m.in. o serce, nerki, stawy, płuca, mózg. Podczas wizyty stomatolog wykona przegląd, a jeśli zęby nie będą wymagały leczenia, wykona skaling, piaskowanie i fluoryzację. Postaw na hollywoodzki uśmiech!
Jak często? Przynajmniej raz na pół roku.

5. Wizyta u okulisty

Badanie wzroku oceni jego ostrość, co jest szczególnie istotne u kierowców i osób pracujących przy komputerze. Dodatkowo ocena dna oka pozwala zdiagnozować wiele chorób, między innymi cukrzycę i nadciśnienie.
Jak często? Przynajmniej raz na dwa lata.

6. Spirometria

To bezbolesne i niewymagające specjalnych przygotowań badanie trwa kilka minut i daje informacje pozwalające ocenić pojemność płuc.
Jak często? Przynajmniej raz na dwa lata, a w przypadku palaczy papierosów nawet raz na rok.

d1sdpdv

7. PSA

Marker PSA jest ważnym badaniem powalającym wykryć raka prostaty i cennym wsparciem w ocenie funkcjonowania gruczołu krokowego. Warto je wykonać, ponieważ rak prostaty jest jednym z największych zagrożeń dla zdrowia każdego mężczyzny.
Jak często? Przynajmniej raz na dwa lata.

8. Badanie poziomu cukru

Oznaczanie poziomu cukru we krwi odgrywa podstawową rolę w diagnostyce i kontroli cukrzycy. Badanie to powinny również regularnie wykonywać osoby zdrowe.
Jak często? Przynajmniej raz w roku.

- Zauważamy, że mężczyźni chętniej przystępują do badań, gdy mogą je wykonać szybko i sprawie - najlepiej jednego dnia w jednym miejscu. Dlatego oferujemy kompleksową Profilaktykę 360 dla mężczyzn. Nie czekajmy aż coś się wydarzy i zasięgajmy porad lekarzy. Im wcześniej poznamy chorobę, tym skuteczniej możemy z nią walczyć - mówi dr n. med. Ewa Czernicka-Cierpisz z warszawskiej Kliniki Demeter.

d1sdpdv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1sdpdv