Trwa ładowanie...
15-03-2011 13:38

Adrenalina - wpływ na ciało

Adrenalina - wpływ na ciałoŹródło: Jupiterimages
daxgynm
daxgynm

Nurtuje mnie ostatnio temat hormonów produkowanych przez ludzki organizm, dokładnie: adrenaliny. Chcę się dowiedzieć, jaki jest wpływ adrenaliny na ciało człowieka i jak ją można wykorzystać na płaszczyźnie sportowej.

Adrenalina to naturalny dopalacz produkowany przez gruczoł nadnerczy, który potrafi wykrzesać z organizmu 110 procent zdolności wysiłkowych. Moc adrenaliny ze sportowego punktu widzenia jest niezwykła, dla zwykłego człowieka – nie do opisania. Człowiek pod wpływem tej substancji potrafi „czynić fizyczne cuda”: podnosić samochody, biegać kilometry, skakać wyżej i dalej. Adrenalina uwielbia stresowe środowisko, a więc ten stan psychiczny można wykorzystać w sporcie.

Co to jest?

Adrenalina – hormon potocznie zwany hormonem „walki”, „ucieczki” i „strachu”, wytwarzany jest w organizmie przez rdzeń nadnerczy. W małych dawkach jest obecny stale we krwi. Wpływa na przyspieszenie pracy serca, poszerzenie oskrzeli, źrenic, naczyń wieńcowych oraz wzrost ciśnienia tętniczego. Ponadto podwyższa poziom cukru we krwi, czyli wpływa na gospodarkę węglowodanową (włącza proces rozpadu glikogenu – zapas energetyczny, na glukozę – źródło energii).

Jak powstaje?

  1. Adrenalina produkowana jest w stanach niskiego poziomu cukru we krwi. Jej zadaniem (jako koenzymu) jest wyrównanie cukru do poziomu optymalnego poprzez uruchomienie przemiany glikogenu w glukozę.
  1. Adrenalina produkowana jest dodatkowo w stanach psychicznych: strach, gniew, trema, zakłopotanie. Ogólnie rzecz biorąc, wydzielana jest gwałtowanie w sytuacjach stresowych, gdzie umysł poddawany jest negatywnym emocjom.
daxgynm

Łukasz Grabowski specjalista trener

Czytaj więcej w trening.wp.pl

[

]( http://trening.wp.pl/ )

daxgynm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
daxgynm