Trwa ładowanie...
24-10-2014 11:27

Afganistan: Zabijać uczą się już najmłodsi. Dzieci idą na wojnę

Afganistan: Zabijać uczą się już najmłodsi. Dzieci idą na wojnęŹródło: East News
d2j8yee
d2j8yee

Niemal każda wojna pociąga za sobą ofiary wśród tych najmłodszych. Ale podczas każdego kolejnego konfliktu światowe media obiegają też inne dramatyczne obrazy. Chodzi o wstrząsające zdjęcia uzbrojonych dzieci, które już od najwcześniejszych lat życia przygotowywane są do korzystania z broni.

W ostatnich dniach duży rozgłos zdobyło kontrowersyjne nagranie zdobyte przez dziennikarzy BBC. Widać na nim pochodzące z Afganistanu dziecko w wieku przedszkolnym, które bawi się karabinem i - jak samo tłumaczy - przygotowuje się do zabijania.

U mieszkańców krajów Zachodu, których życie biegnie według innego rytmu, i którzy zapomnieli już, czym jest wojna, podobne materiały zawsze wywołują grozę. W wielu punktach zapalnych na świecie już dawno przestały jednak kogokolwiek dziwić. Nie inaczej jest po publikacji materiału, którego bohaterem jest chłopiec pochodzący z Tangi Valley w Afganistanie - strategicznego obszaru, który kontrolowany jest przez talibów i znajduje się zaledwie godzinę jazdy samochodem od Kabulu.

Na ujawnionym materiale widać ok. trzyletniego malca, który bawi się bronią, robiąc to z pełną akceptacją znajdujących się wokół niego dorosłych. Chwilę później, trzymając w ręku karabin AK-47, składa odważną deklarację: "Będę zabijał ludzi". Potem grozi też operatorowi kamery, że jego także zabije.

d2j8yee

Zdaniem komentatorów szokujący film zyskuje jeszcze mocniejszy wydźwięk w kontekście zapowiedzi Amerykanów, dotyczących stopniowego wycofywania swoich oddziałów. Barack Obama stwierdził podczas jednego z przemówień, że afgańskie siły są gotowe na to, by samodzielnie bronić kraju. Nagrania talibskich fanatyków, którzy szkolą i wykorzystują dzieci, by realizować swoje plany, pokazują, że zadanie to może być bardzo utrudnione.

Eksperci przyznają, że talibowie gotowi są posunąć się do wszystkiego, by zrealizować swój plan i odzyskać kontrolę nad Afganistanem. Dzieci są jednym z narzędzi, który ma im pomóc w osiągnięciu celu. Już od najmłodszych lat szkolnych odbywa się ich indoktrynacja oraz szkolenie.

Talibowie dokładają wszelkich starań, by dzieci uczestniczyły w zajęciach szkolnych. W przypadku zaniedbań w tym zakresie, wyciągane są wobec nich konsekwencje. Jakie efekty przynosi szkolne przygotowanie, odbywające się pod kontrolą talibów? Dowiedzieć się tego można, zadając maluchom odpowiednio skonstruowane pytanie. W materiale przygotowanym przez BBC jeden z uczniów zapytany o swoje nadzieje na przyszłość, bez wahania odpowiada: "Służyć krajowi, służyć islamowi". Co interesujące, finansowaniem placówek szkolnych zajmuje się Kabul, a sporo pieniędzy przeznaczanych na ten cel pochodzi z Zachodu, m.in. z Wielkiej Brytanii - poinformował dziennik "Daily Mail".

Podobny problem występuje też w wielu krajach na Bliskim Wschodzie, gdzie dzieci uczone są bezwzględności. W czerwcu br. media obiegły drastyczne zdjęcia młodych, pochodzących z Iraku chłopców, którzy brali udział w egzekucji więźnia. Uzbrojeni malcy nie wykazywali przy tym żadnych emocji. Nawet wtedy, gdy w tył głowy klęczącego mężczyzny został oddany strzał.

d2j8yee
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2j8yee