Trwa ładowanie...
08-05-2014 16:32

Alergiku, odetchnij z ulgą!

Alergiku, odetchnij z ulgą!Źródło: zdjęcie producenta
d2u9zog
d2u9zog

Najbliższe miesiące to okres szczególnie trudny dla alergików, ponieważ wiosną i latem notuje się najwyższe stężenie pyłków w powietrzu. Kiedy i w jakich rejonach Polski należy szczególnie uważać na konkretne alergeny? Oto krótki poradnik stworzony na podstawie pomiarów Ośrodka Badań Alergenów Środowiskowych z marca 2014 roku.

Nie dla wszystkich okres wiosenno-letni to powód do radości. Kwitnące drzewa i łąki to prawdziwe utrapienie dla alergików, których w Polsce jest już około 15 mln. Najczęściej uczulają trawy, roztocza kurzu, brzoza, olcha, leszczyna i bylica. Wysokie stężenie pyłków uczulających zwykle trwa aż do września. Jak wykryć i zapobiegać objawy alergii?

* Jak wykryć alergię?*

Nieżyt nosa, ciężka głowa, załzawione oczy i swędzenie skóry to najczęstsze objawy alergii. Jeśli wymienione objawy towarzyszą nam z każdym nadejściem wiosny, warto wybrać się do alergologa, który przeprowadzi wywiad, a następnie skieruje na testy skórne i spirometrię (wdmuchiwanie powietrza w ustnik aparatu). Dopiero wówczas będzie możliwa diagnoza i przepisanie odpowiedniej kuracji odczulającej.

Co, gdzie i kiedy najbardziej uczula?

  1. W kwietniu i na początku maja największe dolegliwości odczuwają osoby uczulone na pyłki brzozy, a także topoli.
  1. Maj to okres najtrudniejszy dla osób wrażliwych na pyłki dębu. Wraz z końcem maja rozpoczyna się silne pylenie traw, do których zaliczają się także zboża, oraz pokrzywy. Na te ostatnie szczególnie muszą uważać mieszkańcy Polski zachodniej.
  1. Lipiec to wysokie stężenie pyłków traw, natomiast pokrzywy aż do początku września. 4. W sierpniu mocno uczula alergen bylicy, który może także znajdować się w miodzie i uczulać poza sezonem.

(fot. WP.PL)

d2u9zog

Jak zapobiegać?

Największe nasilenie objawów alergii dotyka mieszkańców dużych miast w związku ze znacznie podwyższonym zanieczyszczeniem powietrza. Większa skłonność do alergii jest także spowodowana dużym stężeniem spalin powietrza i paleniem papierosów. Osoby uczulone na roztocza kurzu domowego, sierść zwierząt i zarodniki grzybów pleśniowych problem dotyka przez cały rok. Oprócz standardowej kuracji odczulającej są także inne sposoby na złagodzenie objawów alergii. Poniżej przedstawiamy kilka z nich:

  • Sprawdzaj kalendarz pyleń i aktualne komunikaty dla alergików
  • Przepłukuj nos - czystą wodą, solą fizjologiczną lub kroplami do nosa. Pomoże to oczyścić błony śluzowe nosa z pyłków i złagodzi obrzęki
  • Rzuć lub ogranicz palenie papierosów - dym papierosowy wysusza i podrażnia błony śluzowe
  • Zredukuj ilość pyłków i kurzu w mieszkaniu - unikaj otwierania okien w ciągu dnia, a także często usuwaj kurz z mebli i podłogi za pomocą ściereczki z mikrofibry. Możesz też stosować oczyszczacze powietrza z filtrem. Np. oczyszczacze z serii AeraMax firmy Fellowes posiadające znak jakości ECARF (Fundacja Europejskiego Centrum Badań Alergii), certyfikat "Produkt przyjazny alergikom i astmatykom" wydany przez Amerykańską Fundację Astmy i Alergii (AAFA) oraz certyfikat AHAM w 3 klasach wydajności odświeżania (dym, pyłki, pył). Dzięki czterostopniowemu procesowi filtracji usuwają 99,97% zanieczyszczeń powietrza, w tym wirusy i drobnoustroje, zarodniki pleśni, pyłki, roztocza, większość obecnych w powietrzu mikrobów i alergenów, zanieczyszczenia z sierści zwierząt domowych oraz dym tytoniowy.

Zobacz: Alergia. Skuteczne metody leczeniaAlergia. Skuteczne metody leczenia

d2u9zog
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2u9zog