Trwa ładowanie...
d2g7jgj
Męskie sprawy

Alkohol i narkotyki na długo mogą uczynić cię impotentem

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Alkohol i narkotyki na długo mogą uczynić cię impotentem
(123RF)
d2g7jgj

Pogorszenie sprawności seksualnej u panów uzależnionych od alkoholu czy narkotyków utrzymuje się długo po rzuceniu nałogu - wynika z hiszpańskich badań, które opublikowało pismo "Journal of Sexual Medicine".

Wykazały one również, że alkohol w największym stopniu zaburza zdolność do osiągania erekcji (objaw pobudzenia seksualnego). Z kolei na problemy z orgazmem największy wpływ miały: heroina, kokaina, speedball (mieszanka dwóch substancji narkotycznych, z których jedna ma działanie pobudzające, a druga hamujące układ nerwowy, jak heroina i kokaina) oraz alkohol.

Jak napisali autorzy pracy, wyniki tych badań zdają się przeczyć poglądowi, że nadużywanie narkotyków czy alkoholu zaburza funkcje seksualne tylko okresowo.

d2g7jgj

Para naukowców Pablo Vallejo Medina z Uniwersytetu Św. Tomasza w Bogocie w Kolumbii oraz prof. Juan Carlos Sierra z Uniwersytetu w Granadzie w Hiszpanii przeprowadzili badania wśród 905 mężczyzn, z których 549 spełniało kryteria uzależnienia - od alkoholu, alkoholu i kokainy, kokainy, heroiny, marihuany i mieszanki typu speedball. Pozostałych 356 panów stanowiło grupę kontrolną.

Okazało się, że uzależnienie upośledzało życie seksualne mężczyzn w czterech różnych obszarach, takich jak odczuwanie pociągu seksualnego, osiąganie stanu pobudzenia (którego oznaką jest erekcja), orgazmu oraz satysfakcja z seksu.

Największe zaburzenia dotyczyły odczuwania przyjemności podczas seksu oraz zdolności do osiągania orgazmu. Wszystkie analizowane substancje negatywnie wpływały na te aspekty życia seksualnego.

Ich oddziaływanie na pociąg seksualny i zdolność do erekcji było jednak różne. Na przykład speedball i kokaina, które głównie upośledzały odczuwanie przyjemności, w niewielkim stopniu wpływały na pociąg. W rzeczywistości, panowie zażywający kokainę odczuwali bardzo silne pożądanie w okresie, w którym zażywali jej najwięcej. Alkohol najsilniej zaburzał zdolność do pobudzenia seksualnego i uzyskania erekcji.

d2g7jgj

W dwa tygodnie po odstawieniu alkoholu czy narkotyków nie obserwowano poprawy funkcjonowania seksualnego.

Wszyscy badani mieli co najmniej rok abstynencji, ale nawet po tym okresie stwierdzano u nich większe problemy w obszarze życia seksualnego w porównaniu z grupą kontrolną.

Zdaniem autorów pracy podważa ona wyniki innych badań, zgodnie z którymi mężczyźni spontanicznie wracają do formy seksualnej w trzy tygodnie po rzuceniu nałogu.

Zobacz: "Seks oralny, którego ona nigdy nie zapomni"

d2g7jgj

Podziel się opinią

Share

d2g7jgj

d2g7jgj