Trwa ładowanie...
d36wimt
Ciekawostki

Alkohol uchroni Cię przed demencją!

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Alkohol uchroni Cię przed demencją!
(Jupiterimages)
d36wimt

Starsze osoby, które spożywają umiarkowane ilości alkoholu mogą być mniej zagrożone demencją - informuje serwis "BBC News/Health".

Obserwując przez sześć lat 3069 osób wieku 75 i więcej lat, naukowcy z Wake Forest University wykazali, że ci, którzy wypijali osiem do 14 jednostek alkoholu (80-140 gramów czystego alkoholu) tygodniowo byli o 37 procent mniej narażeni na demencję niż wynosi średnia dla całej populacji.

Z drugiej strony ci, którzy wypijali powyżej 14 jednostek (140 gramów alkoholu), zapadali na demencję aż dwa razy częściej. W przypadku osób, które już na początku badań miały problemy ze sprawnością umysłową alkohol wydawał się przyspieszać postęp choroby.

d36wimt

Nie jest jasne, w jaki sposób alkohol miałby pomagać w zachowaniu sprawności umysłowej. Naukowcy przypuszczają, że może chodzić o obniżanie poziomu cholesterolu albo przeciwdziałanie powstawaniu zakrzepów. Badania na zwierzętach sugerują, ze alkohol wzmaga wydzielanie acetylocholiny, związku ważnego dla pamięci.

W każdym razie specjaliści nie polecają niepijącym starszym osobom, by zaczęły pić w trosce o zdrowie, zwłaszcza, gdy mają już problemy z pamięcią czy koncentracją - alkohol może je pogłębić. Sprawdzone sposoby na demencję to zrównoważona dieta, regularna aktywność fizyczna i aktywność społeczna.

* (PAP) pmw/ yy/*

d36wimt

Podziel się opinią

Share
d36wimt
d36wimt