Trwa 艂adowanie...
d1hpx3h
29-01-2013 15:55

Alkoholizm: zastrzyk zrobi z ciebie abstynenta

d1hpx3h
d1hpx3h

Jest nadzieja dla os贸b od lat zmagaj膮cych si臋 z chorob膮 alkoholow膮. Remedium ma form臋 szczepionki o czasie dzia艂ania od sze艣ciu miesi臋cy do roku i, je艣li wszystko p贸jdzie zgodnie z planem, trafi do sprzeda偶y ju偶 w ci膮gu najbli偶szych dw贸ch lat. Na czym polega jej innowacyjno艣膰?

Abstynencja z przymusu

Chyba ka偶dy ma 艣wiadomo艣膰, 偶e alkoholizm to powa偶na przypad艂o艣膰, kt贸ra dotyka milion贸w ludzi na ca艂ym 艣wiecie, jednak stosunkowo niewiele os贸b wie, 偶e na przeciwnym biegunie le偶y abstynencja, kt贸ra tak偶e przybiera form臋... choroby. Ot贸偶, jak t艂umaczy dr Juan Asenjo z Uniwersytetu w Chile na 艂amach "The Santiago Times", na Wschodzie ok. 20 proc. Japo艅czyk贸w, Chi艅czyk贸w i Korea艅czyk贸w jest obarczonych mutacj膮, kt贸ra sprawia, 偶e ich organizmy nie metabolizuj膮 alkoholu, co niejako czyni ich abstynentami z przymusu. Gdyby ci nieszcz臋艣nicy wypili cho膰 niewielk膮 dawk臋 alkoholu, cierpieliby niewyobra偶alne katusze. I to w艂a艣nie ta mutacja stanowi艂a inspiracj臋 dla chilijskich naukowc贸w do wyprodukowania szczepionki, kt贸ra w zamy艣le, ma "zarazi膰 podobn膮 mutacj膮" alkoholik贸w z ca艂ego 艣wiata. Mowa zatem o rewolucyjnym rozwi膮zaniu.

Nieudana randka z alkoholem

Szczepionka ma wp艂ywa膰 na RNA odpowiedzialne za ekspresj臋 gen贸w. Po jej wstrzykni臋ciu, do w膮troby pacjenta wysy艂any jest sygna艂 informuj膮cy, by nie wydziela艂a ona enzym贸w odpowiadaj膮cych za metabolizm alkoholu. "W normalnych warunkach, w膮troba rozk艂ada alkohol m.in. na aldehyd octowy, kt贸ry powoduje kaca, p贸藕niej z kolei aldehyd rozk艂adany jest przez specjalne enzymy" - podaje "Daily Mail". Innymi s艂owy, gdy aldehyd zostaje roz艂o偶ony, kac mija. Szczepionka sprawia jednak, 偶e enzymy odpowiedzialne za rozk艂ad aldehydu octowego nie s膮 produkowane. W ten spos贸b, alkoholik po spo偶yciu minimalnej nawet dawki alkoholu, odczuwa niesamowite b贸le g艂owy, cierpi na przewlek艂e i obfite wymioty i zarzeka si臋, 偶e "ju偶 nigdy wi臋cej". Seria takich szokowych spotka艅 z ulubionym trunkiem ma pono膰 wyprowadzi膰 z na艂ogu nawet najbardziej zatwardzia艂ych alkoholik贸w. Ale pytanie brzmi, co potem?

Dwa oblicza alkoholizmu

Jak trafnie zauwa偶a Asenjo, atak w "chemiczny od艂am alkoholizmu" pozwala - tylko i a偶 - wyeliminowa膰 t臋 substancj臋 z 偶ycia uzale偶nionego. Nie pomo偶e mu jednak na inne jego problemy, chocia偶by te psychiczne. "Ludzie, kt贸rzy zostaj膮 alkoholikami maj膮 problemy, np. zw. z ich cechami osobowo艣ci. S膮 wstydliwi, cierpi膮 na depresj膮, etc., a wi臋c to nie takie proste" - m贸wi naukowiec. Innymi s艂owy, zaczynaj膮 pi膰 z jakiego艣 powodu. St膮d, wyeliminowanie problemu stricte chemicznego, automatycznie nie poprawi ich egzystencji, poniewa偶 ta pierwotna przyczyna si臋gni臋cia po kieliszek wci膮偶 gdzie艣 tam jest. Efekt mo偶e by膰 taki, 偶e uzale偶niony zamieni jeden na艂贸g na inny. St膮d, jak twierdzi Chilijczyk, obrzydzenie alkoholu delikwentowi to dopiero pocz膮tek - cho膰 niezwykle obiecuj膮cy i cz臋sto, w toku leczenia, stanowi膮cy najwi臋ksz膮 zagwozdk臋...

d1hpx3h

Szczepionka, a inne rozwi膮zania

Obecnie specjali艣ci przygotowuj膮 si臋 do bada艅 na myszach, kt贸re rozpoczynaj膮 si臋 w lutym bie偶膮cego roku. Nast臋pnym etapem b臋d膮 testy kliniczne na ludziach i, je艣li rezultaty b臋d膮 zadowalaj膮ce, szczepionka zawita na rynek na prze艂omie lat 2014/2015. To doskona艂a wiadomo艣膰, dodajmy bowiem, 偶e szczepionka ma znaczn膮 przewag臋 nad 艣rodkami stosowanymi obecnie. Dla przyk艂adu, disulfiram dzia艂a na podobnej zasadzie, jednak wyst臋puj臋 w tabletkach - leczenie si臋 nim wymaga si艂y woli, gdy偶 艣rodek wymaga regularnego za偶ywania. Tymczasem, wielu alkoholik贸w rezygnuje z terapii, zniech臋caj膮c si臋 skutkami ubocznymi zaburzenia metabolizmu alkoholu - a wi臋c: wymiotami, b贸lem g艂owy, itd. Wol膮 oni "pi膰 w spokoju". Esperal mo偶na r贸wnie偶 w do艣膰 prosty spos贸b "dezaktywowa膰". Szczepionka natomiast dzia艂a nieprzerwanie przez wiele miesi臋cy.

MW, Puch, facet.wp.pl

d1hpx3h
Oce艅 jako艣膰 naszego artyku艂u:
Twoja opinia pozwala nam tworzy膰 lepsze tre艣ci.

Komentarze

Trwa 艂adowanie
.
.
.
d1hpx3h