Trwa ładowanie...
10-04-2013 15:09

Amerykanie dysponują groźnym działem laserowym!

Amerykanie dysponują groźnym działem laserowym!Źródło: US Navy
d16lhgl

Amerykańska marynarka wojenna zamierza po raz pierwszy przetestować działo laserowe [Laser Weapon System (LaWS) - system broni laserowej] na wodach międzynarodowych. Jak poinformowało dowództwo US Navy, prototyp tej broni ma zostać wypróbowany w przyszłym roku w Zatoce Perskiej.

Na potrzeby tych testów w działo laserowe zostanie uzbrojony okręt wojenny "USS Ponce". Według dziennika "New York Times", będzie to nie tylko próba supernowoczesnej broni, ale także demonstracja siły wobec Iranu.

Na razie wiązka promieni laserowych tej broni jest wystarczająca do niszczenia niewielkich łodzi patrolowych i bezzałogowych samolotów zwiadowczych lub też ich elektronicznych systemów ostrzegawczych. Już wcześniej amerykańska armia zaprezentowała nagranie wideo, pokazujące zestrzelenie wiązką promieni laserowych lecącego nisko drona.

d16lhgl

Dowództwo US Navy przyznaje, że pierwszy prototyp działa laserowego nie jest w stanie niszczyć atakujących samolotów bojowych i rakiet, jednak - jak ujawnił "New York Times" - prace badawcze koncentrują się na tym, by w przyszłości były takie możliwości tej broni.

Głównym atrybutem lasera ma być jego zdolność do niszczenia celów oddalonych nawet bardzo daleko. I to niszczenia z prędkością światła!

Z raportu niezależnych ekspertów, przygotowanego dla Kongresu USA, wynika, że broń ta "otwiera historyczną szansę dla marynarki wojennej", może zupełnie zmienić sposób prowadzania działań wojennych na morzu, a także znacznie obniżyć ich koszty.

Przyjmuje się, że w przeciwieństwie do konwencjonalnych broni, laser będzie oferował zniszczenie po naprawdę "okazyjnej cenie". "Według naszych obliczeń wysłanie wiązki laserowej będzie kosztowało zaledwie jednego dolara" - stwierdził admirał Matthew Klunder z Naval Research Laboratory - "Porównajcie to do setek tysięcy dolarów, które kosztuje nas wystrzelenie pojedynczego pocisku."

PAP, facet.wp.pl, PFi/ PFi

d16lhgl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d16lhgl