Amerykanki dojrzewają wcześniej
Nastolatki w USA dojrzewają teraz wcześniej niż dawniej - podaje pismo "Pediatrics". Uczeni twierdzą, że wczesne dojrzewanie jest przyczyną problemów wychowawczych, a w życiu dorosłym łączone jest z zachorowaniami na raka piersi czy otyłością.
Z badań wynika, że u około 10,4 proc. białych dziewczynek proces dojrzewania seksualnego rozpoczyna się przed 7. rokiem życia. W przypadku czarnoskórych wskaźnik ten wynosi 23,4 proc., a u dziewcząt pochodzenia latynoskiego - 15 proc. U jednej na 10 białych dziewczynek, czyli niemal dwukrotnie więcej niż w r. 1997, piersi zaczynają się kształtować jeszcze przed ukończeniem 7. roku życia.
Amerykańscy naukowcy podkreślają obserwowaną od dawna zależność między wagą a dojrzewaniem; dziewczynki z większą masą ciała dojrzewają wcześniej.
"Co trzecie dziecko jest otyłe i wczesne dojrzewanie może być łączone z tą epidemią" - uważa Marcia Herman-Giddens z Uniwersytetu w Karolinie Północnej.
Dodaje, że wczesne dojrzewanie ma bardzo duży wpływ na zachowanie, głównie dziewcząt. Może być przyczyną depresji, zaburzeń łaknienia czy poczucia niskiej wartości.
Dziewczynki, u których proces dojrzewania rozpoczął się wcześniej, często wykazują skłonności samobójcze oraz wcześniej rozpoczynają aktywność seksualną. Ryzyko zachorowania na raka piersi u tych nastolatek jest wyższe, głównie z powodu dłuższego okresu produkcji estrogenu.
Joanna Trzos (PAP)