Trwa ładowanie...
10-08-2010 12:33

Amerykanki dojrzewają wcześniej

Amerykanki dojrzewają wcześniejŹródło: Jupiterimages
daz0pdf
daz0pdf

Nastolatki w USA dojrzewają teraz wcześniej niż dawniej - podaje pismo "Pediatrics". Uczeni twierdzą, że wczesne dojrzewanie jest przyczyną problemów wychowawczych, a w życiu dorosłym łączone jest z zachorowaniami na raka piersi czy otyłością.

Z badań wynika, że u około 10,4 proc. białych dziewczynek proces dojrzewania seksualnego rozpoczyna się przed 7. rokiem życia. W przypadku czarnoskórych wskaźnik ten wynosi 23,4 proc., a u dziewcząt pochodzenia latynoskiego - 15 proc. U jednej na 10 białych dziewczynek, czyli niemal dwukrotnie więcej niż w r. 1997, piersi zaczynają się kształtować jeszcze przed ukończeniem 7. roku życia.

Amerykańscy naukowcy podkreślają obserwowaną od dawna zależność między wagą a dojrzewaniem; dziewczynki z większą masą ciała dojrzewają wcześniej.

"Co trzecie dziecko jest otyłe i wczesne dojrzewanie może być łączone z tą epidemią" - uważa Marcia Herman-Giddens z Uniwersytetu w Karolinie Północnej.

daz0pdf

Dodaje, że wczesne dojrzewanie ma bardzo duży wpływ na zachowanie, głównie dziewcząt. Może być przyczyną depresji, zaburzeń łaknienia czy poczucia niskiej wartości.

Dziewczynki, u których proces dojrzewania rozpoczął się wcześniej, często wykazują skłonności samobójcze oraz wcześniej rozpoczynają aktywność seksualną. Ryzyko zachorowania na raka piersi u tych nastolatek jest wyższe, głównie z powodu dłuższego okresu produkcji estrogenu.

Joanna Trzos (PAP)

daz0pdf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
daz0pdf