CiekawostkiAmerykańscy naukowcy badają... miłość

Amerykańscy naukowcy badają... miłość

Wszyscy znamy uczucie euforii jakie towarzyszy na początku związku, uśmiechanie się bez powodu, odliczanie godzin i minut do spotkania z ukochaną osobą. Jak się okazuje te uczucia nie przemijają.

Pary, które przeżyły ze sobą ponad 20 lat, są w sobie cały czas zakochani tak jak pary, które dopiero co zaczynają być razem - wynika z najnowszych badań.

Amerykańscy naukowcy badają... miłość
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

14.05.2009 | aktual.: 14.05.2009 11:00

Naukowcy przeprowadzili eksperyment: zeskanowali mózgi par, które są ze sobą w związku od ponad 21 lat, podczas oglądania zdjęć swoich życiowych partnerów.

WARTO OBEJRZEĆ !

Wyniki były podobne do tych, jakie uzyskano badając pary młodsze, których staż związku był niewielki.

"Jeśli zapytacie ludzi na całym świecie, czy romantyczna miłość może trwać, to odpowiedzą, że prawdopodobnie nie - my udowadniamy, że jest inaczej" - komentuje dr Helen Fisher z Rutgers University w New Jersey, która przeprowadziła badania.

Pewne różnice w wynikach badań jednak były: pary, które angażują się w nowy związek wykazują aktywność części mózgu, która kontroluje obsesję i lęk, podczas gdy długoterminowe pary bardziej korzystają z części mózgu związanej z spokojem i zniesieniem, tłumieniem bólu.

"Różnica polega na tym, że w dłuższej perspektywie miłości, obsesje, manie i lęk, zostają zastąpione przez spokój," - wyjaśnia dr Fisher.

Miłość jest (jednak!) wieczna. I nie jest to już tylko czcze gadanie, a naukowo dowiedziona teza.

_ (PAP) mdn/ yy/_

Źródło artykułu:PAP
badaniamiłośćpartnerzy
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (59)