Trwa ładowanie...

Amerykański rząd nie pozwala na tortury więźniów

Share
Amerykański rząd nie pozwala na tortury więźniów
Źródło: AFP
d3e6ymp

Ministerstwo sprawiedliwości USA nie dało CIA przyzwolenia na tortury, jedynie zalecało środki mające zapewnić, że przesłuchania nie będą bolesne lub poniżające - pisze poniedziałkowy "The Wall Street Journal".

Zdaniem dziennika wynika to z ujawnionych w ubiegłym tygodniu przez Biały Dom notatek resortu.

d3e6ymp

Przesłuchania miały być "bezustannie nadzorowane" i przerwane, jeśli "stan zdrowia przesłuchiwanego wskazywał, że może on doznać poważnych urazów fizycznych lub psychicznych".

Amerykańska gazeta przekonuje, że Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża mylił się, kiedy napisał w swoim raporcie, iż więźniom zakładano specjalne kołnierze służące do uderzania ich głową w ścianę. W rzeczywistości przesłuchiwanych sadzano tyłem i uderzano o "elastyczną ścianę", z którą stykała się nie ich głowa, ale plecy, a kołnierz miał chronić szyję.

Zdaniem "WSJ" z notatek ministerstwa sprawiedliwości wynika też, że techniki przesłuchań miały wywołać psychologiczną niepewność, a nie fizyczny ból.

d3e6ymp

Podobnie było w przypadku jednego z przesłuchiwanych, o którym wiedziano, że boi się robaków. Został on zamknięty w ciasnej skrzyni i powiedziano mu, że wpuszczono do niej jadowitego insekta. W rzeczywistości, jak pisze "WSJ", "użyto niegroźnej gąsienicy", a przesłuchanie "ograniczono do dwóch godzin".

Również podtapianie, które zdaniem gazety zastosowano tylko wobec trzech osób, miało nie trwać dłużej niż 40 sekund, chociaż CIA poinformowała prawników ministerstwa sprawiedliwości, że jednorazowo nie potrwa ono dłużej niż 20 sekund.

Co więcej wszystkie zastosowane metody przesłuchań zostały wzięte z programu szkoleniowego armii amerykańskiej i od lat były stosowane za wiedzą Kongresu do szkolenia żołnierzy. Zebrano dzięki temu dużą ilość informacji o ich efektach, co pozwoliło zapobiec silnemu bólowi i długotrwałemu wpływowi na psychikę przesłuchiwanych.

Zdaniem gazety dzięki informacjom zebranym w trakcie przesłuchań udało się uniknąć "drugiej fali" ataków Al-Kaidy, które zakładały m.in. rozbicie kolejnego samolotu o budynki w Los Angeles.

d3e6ymp

Autorzy artykułu podkreślają, że metody przesłuchań opisane w notatkach ministerstwa sprawiedliwości z pewnością były surowe, ale nie były torturami. Wprowadzono je w czasie najwyższego zagrożenia jako środki zapobiegające kolejnym atakom na cywili zarówno w USA, jak i z poza ich granicami.

(PAP) keb/ ro/ Zobacz również:

Życie nieopodal Alcatraz
Źródło: Życie nieopodal Alcatraz
d3e6ymp

Podziel się opinią

Share
d3e6ymp
d3e6ymp