Trwa ładowanie...
d3985kk
Ciekawostki

Ampera - elektryzujący Opel

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ampera - elektryzujący Opel
(Jakub Wielicki)
d3985kk

Ampera, to nazwa pierwszego elektrycznego Opla, który ma trafić do seryjnej produkcji. Auto zostało pokazane na genewskich targach motoryzacyjnych.

Pod maską znalazł się napęd elektryczny firmy GM, noszący nazwę Voltec. Mechanizm działa na zasadzie odmiennej od innych, zaawansowanych układów napędowych. W przypadku krótkich przejazdów, do 60 km, Ampera wykorzystywać będzie wyłącznie akumulator litowo-jonowy, o pojemności 16 kWh. Niewątpliwą zaletą układu elektrycznego jest możliwość doładowania go w każdej chwili, wprost z gniazdka elektrycznego o napięciu 230 V.

W przypadku pokonywania większych odległości, nawet do 500 km, energia elektryczna potrzebna do zasilenia silników elektrycznych będzie pochodzić z małego generatora spalinowego. Motor może być zasilany zarówno zwykłą benzyną bezołowiową, jak również bioetanolem E85.

d3985kk

Silniki elektryczne samochodu zasilane są dzięki ponad 220 litowo-jonowym celom, ułożonym w kształcie litery T. Dostarczają one energię, wystarczającą do wyprodukowania aż 370 Nm momentu obrotowego oraz mocy 150 KM. Dzięki temu auto jest w stanie rozpędzić się od zera do 100 km/h w niespełna 9 sekund. Natomiast maksymalna prędkość, do której jest w stanie rozpędzić się Ampera to 161 km/h.

Zgodnie z zapowiedziami koncernu samochód powinien pojawić się na naszych ulicach w drugiej połowie 2011 roku.

czytaj więcej na moto.wp.pl

_ Jakub Wielicki_

d3985kk

Podziel się opinią

Share
d3985kk
d3985kk