Trwa ładowanie...
11-04-2014 13:54

Anoreksja to także męski problem

Share
Anoreksja to także męski problemŹródło: 123RF.COM
d2q13mv

Młodzi mężczyźni z zaburzeniami odżywiania nie uzyskują odpowiedniej pomocy, ponieważ problemy takie jak anoreksja uważane są za typowe dla kobiet - zwraca uwagę serwis BBC News/Health.

Naukowcy z Uniwersytetu w Oxfordzie i z Uniwersytetu w Glasgow przeprowadzili wywiady z 39 młodymi osobami (29 kobiet i 10 mężczyzn w wieku od 16 do 25 lat). Pytania związane były z ich doświadczeniami dotyczącymi rozpoznania, leczenia i uzyskiwanego wsparcia.

Z badań opublikowanych na łamach pisma BMJ Open wynika, że choć zaburzenia odżywiania w mniej więcej jednej czwartej przypadków dotyczą mężczyzn, rzadko są prawidłowo rozpoznawane i leczone.

d2q13mv

Do zaburzeń odżywiania przyczyniają się różnorodne czynniki - zarówno genetyczne, jak i środowiskowe, społeczne i kulturowe.

Jak wyjaśniają przedstawiciele organizacji pomagających osobom z zaburzeniami odżywiania, na mężczyzn wywierana jest presja dotycząca "idealnego" obrazu ciała, lansowanego przez media, prezentujące szczupłych, muskularnych celebrytów czy modeli.

Sami mężczyźni nie zdają sobie sprawy, że może chodzić o zaburzenia odżywiania - chociaż prowokują wymioty, nie jedzą całymi dniami, wciąż się ważą, czy obsesyjnie liczą kaloryczność posiłków - bowiem objadanie się, anoreksja czy bulimia kojarzą się niemal wyłącznie z kobietami. Zresztą również niektórzy lekarze potrafią im poradzić, aby "byli bardziej męscy".

Szczególną rolę w rozpoznawaniu zaburzeń odżywiania odgrywa personel medyczny bezpośrednio stykający się z pacjentem. Do specjalisty trafia się po długim oczekiwaniu, a rozpoznanie często bywa nieprawidłowe.

Leczenie zaburzeń odżywiania kosztuje brytyjską publiczna służbę zdrowia około 70 milionów funtów rocznie.

d2q13mv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2q13mv
d2q13mv