Trwa ładowanie...
05-11-2010 10:43

Anorektyczki częściej zachodzą w niechciane ciąże

Anorektyczki częściej zachodzą w niechciane ciążeŹródło: Thinkstock
d2iiv07

Kobiety cierpiące na anoreksję częściej zachodzą w niechciane ciąże i dokonują aborcji - informują naukowcy z University of North Carolina.

Wyniki badań sugerują, że być może kobiety cierpiące na anoreksję błędnie uważają, iż nie mogą zajść w ciążę z powodu braku lub bardzo nieregularnej menstruacji.

_ "Anoreksja nie jest dobrym środkiem antykoncepcyjnym. Brak miesiączki lub jej nieregularność nie oznacza zmniejszenia ryzyka zajścia w ciążę"_ - twierdzi Cynthia M. Bulik.

d2iiv07

Lekarze, zajmujący się kobietami i dojrzewającymi dziewczynami, powinni być tego świadomi i upewnić się, że ich pacjentki cierpiące na anoreksję są uświadomione na temat seksualności i antykoncepcji.

Ponadto specjaliści, opiekujący się kobietami w ciąży, powinni wiedzieć, kiedy ich pacjentki cierpią na zaburzenia jedzenia, w celu zapewnienia odpowiedniej opieki. Według Bulik badania sprawdzające tego typu zaburzenia powinny być przeprowadzane już w czasie pierwszych wizyt.

Naukowcy przeanalizowali dane zebrane od 62 060 kobiet, które wzięły udział w Norwegian Mother and Child Cohort Study. 62 z nich cierpiało na anoreksję.

Badanie wykazało dość spore różnice pomiędzy kobietami cierpiącymi na anoreksję, a zdrowymi. Średnia wieku matek przy porodzie wynosiła 26,2 lat wśród anorektyczek i 29,9 wśród kobiet niecierpiących na zaburzenia odżywiania. 50 procent ciąż kobiet z anoreksją było niezaplanowanych, w porównaniu z 18,9 procent ciąż pozostałych kobiet.

Kobiety chore na anoreksję częściej dokonywały aborcji. Ponad 24 procent z nich przyznało, że dokonało wcześniej aborcji, w porównaniu do 14,6 procent kobiet zdrowych.

Wyniki badań zostały opublikowane "Obstetrics & Gynecology".

(PAP)

d2iiv07
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2iiv07