Trwa ładowanie...
18-08-2010 13:58

Antykoncepcja zmienia kobiecy mózg!

Antykoncepcja zmienia kobiecy mózg!Źródło: Jupiterimages
d16lhgl

Pewnie nie raz byłeś zdruzgotany tym, że Twoja partnerka potrafi w błahej kłótni wywlec Twoje błędy i wypaczenia sprzed lat. Co więcej czyni to ze szczegółami, jakiej nie powstydziłaby się dobrze prowadzona kartoteka kryminalna i ewidencja w IPN razem wzięte. Niezwykła pamięć kobiet, która umożliwia im magazynowanie tego rodzaju wspomnień może być jednak jeszcze lepsza, jeśli dana przedstawicielka płci pięknej stosuje... antykoncepcję hormonalną!

Nie jest tajemnicą, że niektórym kobietom od stosowania pigułek antykoncepcyjnych rośnie biust, ale, jak widać, nie kończy się tylko na zmianie walorów fizycznych. Naukowcy dokonali zadziwiającego odkrycia, stwierdzając, że hormonalne środki antykoncepcyjne wpływają na wielkość niektórych części kobiecego mózgu. Tajna broń w podwyższaniu IQ?

Naukowcy przebadali 3, 5 miliona stosujących pigułki antykoncepcyjne Brytyjek w wieku od 16 do 49 lat i doszli do zaskakujących wniosków: mózg tych kobiet w niektórych rejonach był większy niż u kobiet, które nie łykają pigułek.

d16lhgl

Uczeni porównywali mózgi kobiet stosujących oraz niestosujących hormonalnej antykoncepcji, a także męskie mózgi metodą obrazowania za pomocą rezonansu magnetycznego. Szczególnie często obrazowano mózgi kobiet niestosujących antykoncepcji, u których występuje naturalny cykl hormonalny. Pozwoliło to na wykluczenie zmian w wielkości mózgu wynikających z wahań ilości i jakości hormonów we krwi.

Co ciekawe, u kobiet przyjmujących hormony mózg był większy w jego "kobiecych" częściach, czyli odpowiadających za rozmowę i kontakty społeczne. Stwierdzono również powiększenie części mózgu odpowiadających za pamięć. Warto wspomnieć, że obszary mózgu były większe nie tylko od analogicznych części w głowach kobiet niestosujących antykoncepcji, ale również od mężczyzn, którzy z reguły dysponują większymi i cięższymi mózgami.

Belinda Pletzer z uniwersytetu w Salzburgu, który przeprowadził badania, podsumowuje: "Powiększone obszary mózgu mogą sprawiać, że lepiej działają funkcje, za które są one odpowiedzialne". "Zmiany w zachowaniu związane ze stosowaniem hormonów z reguły bardziej wpływają na te umiejętności, które u kobiet są lepiej rozwinięte w porównaniu do mężczyzn, np. pamięć".

Wychodzi na to, że nie będziemy mieć łatwego życia, a na kobiecą pamiętliwość nie ma lekarstwa ani nawet nadziei... Naukowcy nie przeprowadzili bowiem badań, czy zaprzestanie przez kobietę łykania pigułek antykoncepcyjnych sprawi, że mózg, a co za tym idzie pamięć, wróci do "normy".

d16lhgl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d16lhgl