Atrybut eleganckiego mężczyzny. Płaszcz na zimę i nie tylko
Płaszcz to atrybut eleganckiego mężczyzny. Jest istotnym elementem garderoby, który nosi się zarówno zimą, jak i jesienią czy wiosną. Jaki model wybrać?
21.01.2020 | aktual.: 21.01.2020 13:33
Płaszcz lepszy niż kurtka?
Styliści często podkreślają, że zwyczajna kurtka nie jest tak elegancka jak płaszcz, ponieważ ma bardziej sportowy, luźny styl i lepiej wygląda w połączeniu ze spodniami dresowymi czy zwyczajnymi jeansami. Niektóre fasony prezentują się bardziej odświętnie (np. skórzane ramoneski), ale w większości są to wiatrówki, długie parki czy modele narciarskie, wykonane ze śliskich, nieprzemakalnych materiałów. Takie są bardzo funkcjonalne, ale niekoniecznie dobre na każdą okazję. Do garniturów zaś (dziennych, wieczorowych) oraz zestawień składających się z eleganckich ubrań, np. koszuli, marynarki i spodni, bardziej pasuje płaszcz, najlepiej o prostym kroju, bez zbędnych zdobień, w stonowanym kolorze (warto celować w czerń i granat).
Płaszcz – wbrew pozorom – jest bardzo uniwersalny, bo dobrze wygląda także w połączeniu ze zwyczajnymi jeansami oraz bluzą lub swetrem. Z tego względu można go nosić nawet na co dzień. Dobry model, wykonany z trwałych materiałów, nie zniszczy się zbyt szybko i przetrwa lata.
Materiał
A skoro już o materiale mowa, to warto wziąć to pod uwagę podczas zakupu odpowiedniego modelu. Najczęściej poleca się starą dobrą wełnę (zwykle wykorzystuje się wełnę owczą, jagnięcą lub alpaki), która świetnie utrzymuje ciepło zimą, ale też nie pozwala się przegrzać i przepocić w cieplejsze dni. Wełna ma swoją cenę, więc za dobry egzemplarz zapłacimy kilkaset złotych. Czasami wykorzystuje się również kaszmir, czyli wełnę kóz kaszmirskich, która jest najdroższym surowcem na rynku, ale jednocześnie najbardziej delikatnym i skłonnym do przecierania się. Zwykle poleca się kupowanie płaszczy z jej domieszką.
W sklepach można znaleźć także płaszcze z materiałów syntetycznych, np. poliestru, który jest o wiele tańszy od naturalnej wełny. Takie egzemplarze również spełnią swoje zadanie, ale należy pamiętać, że nie przepuszczają powietrza i mogą powodować wzmożoną potliwość.
Fasony
Klasyczny płaszcz dostępny jest w różnych fasonach. Do eleganckich stylizacji najlepiej pasują dwa rodzaje: dyplomatka oraz bosmanka. Dyplomatka ma bardzo prosty krój i zwykle charakteryzuje się jednym rzędem guzików, wąskimi klapami oraz długością do kolan. Bosmanka zaś ma szerokie klapy oraz dwa rzędy guzików.
Mniej formalny jest trencz (zwany również prochowcem), który zawiera dwa rzędy guzików, szerokie klapy oraz pas. W sklepach dostaniemy także budrysówkę, czyli młodzieżowy, luźniejszy wariant, który zamiast standardowych guzików zawiera drewniane kołki i może mieć naszyty kaptur.