Trwa ładowanie...

Aż tylu ludzi rocznie ginie przez zwierzęta!

Share
Aż tylu ludzi rocznie ginie przez zwierzęta!Źródło: combo
dsgy196

Rekiny ludojady, wygłodniałe wilki, tygrysy kanibale, wściekłe zmutowane psy i pająki zabójcy. W popkulturze to właśnie te zwierzęta najczęściej uchodzą za największych zabójców ludzi.

Obrazy te po raz kolejny zasadniczo odbiegają od rzeczywistości. Business Insider opublikował na swoich łamach dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), z których wynika, że ani wilki, ani tygrysy, ani nawet rekiny nie są największymi zwierzęcymi mordercami. Palmę pierwszeństwa dzierżą dumnie... komary.

To właśnie przenoszona przez nie malaria co roku zabija blisko 725 tysięcy ludzi. Co więcej, jak przekonują autorzy raportu WHO, w całej historii świata więcej jest ofiar komarów niż... wojen.

dsgy196

Na drugim miejscu najbardziej zabójczych stworzeń na ziemi uplasowali się... ludzie. Przedstawiciele gatunku homo sapiens odpowiadają bezpośrednio za śmierć 475 tysięcy swoich pobratymców rocznie. Raport nie uwzględnia jednak poszkodowanych w wypadkach drogowych, a jedynie ofiary morderstw, zamachów, działań wojennych itp.

Trzecie miejsce pod względem "zabójczości" przypadło w udziale wężom (50 tysięcy), a czwarte psom (20 tysięcy, z czego większość to osoby, które zaraziły się wścieklizną)
.

Kolejne trzy pozycje zajmują gatunki przenoszące choroby. 10 tysięcy ofiar mają na swoim koncie: wywołujące śpiączkę afrykańską muchy tse tse, pluskwiaki będące przyczyną zarażeń chorobą Chagasa , która uszkadza narządy wewnętrzne, w konsekwencji prowadząc do bolesnej śmierci, oraz zainfekowane przywrami afrykańskie ślimaki wodne przenoszące niemniej bolesną i często kończącą się zgonem schistosomatozę.

Na dwóch następnych pozycjach autorzy raportu umieścili dwa pasożyty: glistę ludzką (2500 ofiar) i tasiemca (2000). Dopiero kolejne miejsca przypadają w udziale przedstawicielom kręgowców - tutaj największymi zabójcami okazują się krokodyle (1000), a także hipopotamy (500 - jak podają naukowcy, te z założenia mało agresywne stworzenia, mają bardzo słaby wzrok i często zwyczajnie wpadają w panikę, biegną na oślep, najzwyczajniej tratując napotkanych ludzi) oraz słonie (100). Dopiero ostatnie lokaty należą do typowych drapieżników - tutaj najgroźniejsze są lwy (100), wilki (10) i rekiny (10).

dsgy196

Czy to znak, że kolejną część "Szczęk" powinni nakręcić o komarach?

[

(fot. INFOGRAFIKA.WP.PL) ]( http://infografika.wp.pl/ ) PFi, facet.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
dsgy196

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dsgy196
dsgy196