Trwa ładowanie...

Azja nie chce pomagać homoseksualistom zarażonym HIV

Share
Azja nie chce pomagać homoseksualistom zarażonym HIV
Źródło: AFP
dj1bwlm

W krajach Azji i Pacyfiku około 90 proc. homoseksualistów zarażonych HIV nie otrzymuje pomocy medycznej z powodu dyskryminujących przepisów - wynika z raportu przygotowanego przez ONZ i Asia Pacific Coalition on Male Sexual Health (APCOM).

Dziewiętnaście z 48 krajów Azji i Pacyfiku zakazuje stosunków homoseksualnych, co prowadzi do rosnącej liczby zarażeń w warunkach braku dostępu do odpowiedniej opieki. Choć niektóre kraje, m.in. Indie, Nepal, Filipiny i Korea Południowa, wprowadziły nowe przepisy, by zredukować ten problem, niezbędne są działania, które poprawią sytuację we wszystkich krajach - czytamy w raporcie.

Kary za homoseksualizm przybierają różne formy. W Malezji i indonezyjskiej prowincji Aceh mężczyznom o odmiennej orientacji grozi kara chłosty, a w Afganistanie i północno - zachodnim Pakistanie stosuje się karę śmierci.

dj1bwlm

Nawet, jeśli kary nie są stosowane, homoseksualiści notorycznie padają ofiarą przemocy, są prześladowani i szantażowani. W Tajlandii i Indiach łamiącym przepisy obywatelom konfiskuje się prezerwatywy, z kolei w Chinach i Singapurze cenzurowane są materiały edukacyjne na temat HIV.

"Efektywność walki z HIV będzie zależała nie tylko od ciągłego udoskonalania programów prewencyjnych, leczenia i opieki, ale też od tego, czy prawo i środowisko społeczne będą wspierały czy też hamowały działania skierowane do osób najbardziej narażonych" - mówi Mandeep Dhaliwal z Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju.

(PAP)

Oceń jakość artykułu:
Zależy nam na podnoszeniu jakości naszego dziennikarstwa. Twoja opinia jest dla nas ważna!
dj1bwlm

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dj1bwlm
dj1bwlm