Trwa ładowanie...
15-01-2015 15:48

Będzie naszą Żyłą Złota?

Będzie naszą Żyłą Złota?Źródło: Discovery
d4f0lrx
d4f0lrx

Korzystając z okazji, że obecnie konkursy Pucharu Świata w skokach narciarskich odbywają się w Polsce, udało nam się porozmawiać z najweselszym polskim skoczkiem narciarskim. Chcecie dowiedzieć się, jakie jest największe marzenie Piotra Żyły, gdzie będzie szukał złota i jaki jest jego sposób na sukces?

WP: Panie Piotrze, został pan twarzą konkursu "Dołącz do wyścigu po złoto" na Discovery Channel. Co sprawiło, że zgodził się pan wziąć udział w akcji?

Piotr Żyła: Dla mnie współpraca z Discovery Channel to super sprawa. Od lat śledzę programy, jakie pokazuje ta stacja, a "Gorączka złota" to jeden z moich ulubionych. Jestem sportowcem, marzę o złotym medalu, więc dla mnie to przyjemność zostać ambasadorem konkursu "Dołącz do wyścigu po złoto". Sam chciałbym trafić żyłę złota, podobnie jak bohaterowie programu "Gorączka złota".

WP: Czy, będąc młodym chłopcem, pasjonowały pana historie rodem z powieści Jacka Londona, opisujące amerykańskich traperów szukających złota pośród gór Alaski? Czy może i pan szukał złota w naszych górach? Potrafimy sobie wyobrazić buszującego w Beskidach Piotrka Żyłę z miską i czerpakiem.

d4f0lrx

[śmiech] Poszukiwanie złota zawsze kojarzyło mi się z wielką przygodą, choć nigdy tego nie robiłem. Nie czytałem za wiele książek o poszukiwaczach, ale uwielbiam "Gorączkę złota" na Discovery Channel i zawsze jestem pod wrażeniem, jak dużo wysiłku ci ludzie wkładają w to, by wydobyć kruszec i na tym zarobić. Jednym się udaje, innym nie, to bardzo życiowy program. Z tego co wiem, w Beskidzie trudno znaleźć złoto, ale słyszałem, że podobno wciąż jest go dużo w Sudetach. Może wybiorę się tam na wiosnę? Lubię chodzić po górach, co mi szkodzi rozejrzeć się, może wreszcie znajdę swoją żyłę? [śmiech]

WP: *Pozostając przy złocie. Jest pan posiadaczem brązowego medalu Mistrzostw Świata z 2013 roku (drużynowo). Czy za miesiąc w Falun uda się powtórzyć sukces sprzed dwóch lat, czy może Pana ambicją jest sięgnąć po złoto? Liczymy na doskonały występ zarówno indywidualny, jak i w drużynie. Jest szansa? * Myślę, że tak. Razem z chłopakami będziemy pilnować, by forma szła już tylko w górę. Początek tego sezonu w naszym wykonaniu nie był specjalnie dobry, ale teraz czuję, że może być tylko lepiej. Ważny był też dla nas powrót Kamila. Z nim będzie nam łatwiej.

WP: *O organizację MŚ starało się Zakopane, niestety odpadło w drugiej rundzie. Żałuje pan, że zawody nie odbędą się w Polsce? Czy dalibyśmy radę z pogodą? Najstarsi górale mówią, że w tym roku nie będzie już zimy... *

Coś dziwnie w tym roku działa ta pogoda, żeby nawet w Zakopanem w połowie stycznia ciężko było o śnieg. A szkoda, bo tylko polscy kibice potrafią stworzyć tak fantastyczną atmosferę. Może następnym razem się uda.

d4f0lrx

WP: *Jak się panu skacze na najsłynniejszej polskiej skoczni? Czy może woli pan swoją "klubową" skocznię w Wiśle? * Wielka Krokiew jest super, Malinka też. Obie skocznie znam na wylot, świetnie się na nich czuję. Trudno powiedzieć, która lepsza, obie fajne [śmiech].

WP: *Czy w kadrze panuje rywalizacja między wiślakami a zakopiańczykami? * Trochę zdrowej rywalizacji zawsze się nam przyda, choć wszyscy w kadrze się super dogadujemy i jest między nami bardzo fajna atmosfera. Tworzymy zgrany team, co, mam nadzieję, będzie widać w tym roku także podczas konkursów drużynowych.

WP: *Z racji wykonywanego zawodu dużo pan podróżuje. Japonia, Skandynawia, Szwajcaria, Rosja, itp. Który z tych krajów zrobił na panu największe wrażenie? * Sam nie wiem, wszędzie mi się podoba, każdy kraj ma jakieś wady i zalety. W czasie sezonu nie mamy za dużo czasu na zwiedzanie. Czasem skoczymy do restauracji w mieście, ale poza tym nie zwiedzamy za wiele. Nie ma czasu.

d4f0lrx

WP: *Jakie jest pana największe zawodowe marzenie? * Nie będę oryginalny, fajnie byłoby kiedyś wygrać Puchar Świata [śmiech]. Albo złoto na igrzyskach.

WP: *Czy Piotr Żyła stanie się naszą "Żyłą Złota"? * Z takim nazwiskiem nie mam wyjścia! [śmiech]

WP: *Czy ma pan jakieś rady dla młodych, którzy pragną zostać sportowcami? * Wierzyć w siebie i trenować, trenować i trenować. Bez tego nie będzie wyników. I nie poddawać się, robić swoje.

d4f0lrx

WP: *Czy chciałby pan, aby syn poszedł w ślady ojca? * Czemu nie, ale to będzie jego wybór. Choć zaczął już skakać. I mu się to podoba! Ostatnio na malutkiej skoczni K-12 w Wiśle. Jego siostra też już powoli zaczyna jeździć, tyle że na jednej desce.

WP: Dziękuję za rozmowę. Powodzenia! * *Pytał: Piotr Filipczyk

Ruszył konkurs „Dołącz do wyścigu po złoto” na Discovery Channel. Premierowe odcinki „Gorączki złota” co czwartek o godz. 21.00.

d4f0lrx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4f0lrx