Trwa 艂adowanie...
05-11-2013 15:05

Bezdech senny - nadzieja dla chorych

Bezdech senny - nadzieja dla chorych殴r贸d艂o: 123RF
d19dib4
d19dib4

Istnieje prosty spos贸b, dzi臋ki kt贸remu mo偶na upora膰 si臋 z chrapaniem. Okazuje si臋, 偶e zesp贸艂 bezdechu 艣r贸dsennego ma zwi膮zek z diet膮, a konkretnie z ilo艣ci膮 zjadanej przez nas soli. Czy wystarczy soli膰 mniej, 偶eby cieszy膰 si臋 spokojnym snem?

Dlaczego chrapiemy?

O bezdechu sennym m贸wi si臋, gdy podczas snu cz艂owiek przestaje oddycha膰 na minimum 10 sekund przynajmniej pi臋膰 razy na godzin臋 - dzieje si臋 tak, gdy podniebienie zapada si臋 i blokuje przep艂yw powietrza w drogach oddechowych. Jednym z najcz臋stszych objaw贸w tego zaburzenia jest chrapanie. Oczywi艣cie, nie ka偶dy, kto pochrapuje, jest kwalifikowany jako osoba chora, ale z pewno艣ci膮 znajduje si臋 w grupie ryzyka. Sprawy nie nale偶y bagatelizowa膰. Chrapi膮cy nie tylko przeszkadzaj膮 innym domownikom, ale tak偶e po prostu gorzej sypiaj膮, co prowadzi do szeregu powik艂a艅. Duszenie si臋, problemy ze z艂apaniem tchu, senno艣膰 w ci膮gu dnia, to tylko cze艣膰 dolegliwo艣ci, na kt贸re pacjenci skar偶膮 si臋 lekarzom.

Wskazuje si臋 na zwi膮zki pomi臋dzy bezdechem sennym a chorobami uk艂adu kr膮偶enia - nadci艣nieniem, migotaniem przedsionk贸w czy zawa艂em - oraz z zaburzeniami erekcji. Podczas bezdechu dochodzi do zmniejszenia wysycenia krwi tlenem, a to prowadzi do niedotlenienia tkanek (m.in. nerwowej i mi臋艣nia sercowego). Kiepski sen ma tak偶e wp艂yw na nasz nastr贸j. Stajemy si臋 rozkojarzeni, rozdra偶nieni, markotni, a tak偶e 艂atwiej nam popa艣膰 w depresj臋.

Chrapanie si臋 leczy

Chorym zaleca si臋 odchudzanie, odstawienie u偶ywek, przyjmowanie odpowiedniej pozycji cia艂a (chodzi o to, 偶eby nie spa膰 na plecach), proponuje si臋 im tak偶e - w szczeg贸lnie ci臋偶kich przypadkach - stosowanie specjalnych aparat贸w wspomagaj膮cych oddychanie oraz zabiegi otolaryngologiczne: prostowanie przegrody nosowej, usuni臋cie migda艂k贸w, a nawet tracheotomi臋 (zabieg otwarcia przedniej 艣ciany tchawicy i wprowadzenie rurki do 艣wiat艂a dr贸g oddechowych i t膮 drog膮 prowadzenie wentylacji p艂uc). Trwaj膮 tak偶e prace nad stworzeniem innych rodzaj贸w terapii. Cenn膮 wskaz贸wk膮 dla lekarzy prowadz膮cych pacjent贸w oraz dla samych cierpi膮cych na bezdech senny mog膮 by膰 wyniki eksperymentu przeprowadzonego przez brazylijskich naukowc贸w, kt贸rzy udowodnili, 偶e chrapanie ma zwi膮zek z diet膮 obfit膮 w s贸l.

d19dib4

Dlaczego dieta, a nie leki moczop臋dne?

W ubieg艂ym miesi膮cu badacze ze szpitala w Porto Alegre w Brazylii rozpocz臋li eksperyment, kt贸remu poddana zosta艂a grupa 54 pacjent贸w. Cz臋艣膰 chorych dostawa艂a codziennie leki moczop臋dne, cz臋艣膰 przesz艂a na diet臋 ubog膮 w s贸l. Pozostali uczestnicy eksperymentu nie byli poddawani 偶adnej terapii. Po tygodniu por贸wnano wyniki os贸b przydzielonych do poszczeg贸lnych grup.

Leki moczop臋dne, na co wskazywa艂y wcze艣niejsze badania specjalist贸w z Uniwersytetu w Toronto (Kanada), mia艂y pozytywny wp艂yw na pacjent贸w i 艂agodzi艂y objawy bezdechu sennego. Nie mniej skuteczna okaza艂a si臋 dieta. Wykazano tym samym wa偶ny zwi膮zek pomi臋dzy spo偶yciem soli i zwi膮zanym z nim gromadzeniem si臋 p艂yn贸w w organizmie (nagromadzenie si臋 p艂yn贸w sprawia, 偶e gdy pacjenci s膮 w pozycji le偶膮cej, tkanki w szyi p臋czniej膮 i dochodzi do zw臋偶ania g贸rnych dr贸g oddechowych).

Mo偶na wnioskowa膰, 偶e podawanie lek贸w jest skuteczniejsze ni偶 dieta, bo nie wymaga dodatkowego wysi艂ku ze strony pacjenta - trzymanie si臋 wytycznych 偶ywieniowych wymaga bowiem odrobiny samozaparcia - jednak badacze twierdz膮, 偶e nie do ko艅ca jest to prawd膮. Diuretyki (grupa lek贸w, kt贸rych dzia艂anie polega na zwi臋kszaniu obj臋to艣ci wydalanego moczu) sprawi艂y, 偶e u hospitalizowanych sen by艂 przerywany ju偶 nie chrapaniem, ale... cz臋stymi wizytami w toalecie.

- Takie zabiegi mog膮 zmniejsza膰 obrz臋k gard艂a, a tym samym 艂agodzi膰 chrapanie i bezdech. Jednak leki moczop臋dne mog膮 spowodowa膰, 偶e sen i tak b臋dzie przerywany. Co wi臋cej, ludzie mocno ot艂uszczeni, o grubym karku, nie odczuj膮 tak wielkiej r贸偶nicy. Pomoc膮 dla nich mo偶e okaza膰 si臋 dodatkowa poduszka. To chyba 艂atwiejszy spos贸b - skomentowa艂 wyniki bada艅 Jim Horne z Centrum Bada艅 Snu Uniwersytetu Loughborough.

d19dib4

Brazylijscy naukowcy stwierdzili jednak, 偶e osoby cierpi膮ce na bezdech senny - nierzadko oty艂e (jest to jeden z czynnik贸w maj膮cych wp艂yw na wyst臋powanie choroby) - zazwyczaj maj膮 za du偶o soli w organizmie, a wi臋c dieta b臋dzie mia艂a dobroczynny wp艂yw nie tylko na jako艣膰 ich snu, ale tak偶e prze艂o偶y si臋 na og贸ln膮 popraw臋 zdrowia.

Ijuh, facet.wp.pl

d19dib4
Oce艅 jako艣膰 naszego artyku艂u:
Twoja opinia pozwala nam tworzy膰 lepsze tre艣ci.

Komentarze

Trwa 艂adowanie
.
.
.
d19dib4