Męskie sprawyBezdzietni mężczyźni są bardziej narażeni na depresję niż kobiety

Bezdzietni mężczyźni są bardziej narażeni na depresję niż kobiety

Bezdzietni mężczyźni są bardziej narażeni na depresję niż bezdzietne kobiety - donosi Daily Mail, powołując się na wyniki badań brytyjskich naukowców.

Bezdzietni mężczyźni są bardziej narażeni na depresję niż kobiety
Źródło zdjęć: © 123RF

Badacze z Wielkiej Brytanii dowiedli, że to mężczyźni bardziej przeżywają brak potomstwa. Bezdzietni panowie częściej niż kobiety czują gniew i smutek oraz częściej wskazują na olbrzymią presję społeczną, która sprawia, że są bardziej zestresowani, gdy z jakiś powodów nie mają dzieci. Wyniki wspomnianych badań zostały zaprezentowane na dorocznej konferencji Brytyjskiego Towarzystwa Socjologicznego.

Bezdzietne kobiety częściej wskazują na osobiste pragnienia - czują się niespełnione. Naukowcy mówią wręcz o naturalnych (biologicznych) instynktach, którymi kierują się przedstawicielki płci pięknej. Niemający potomków mężczyźni mówią o presji kulturowej i nacisku ze strony ich rodzin.

Robin Hadley z Uniwersytetu Keele analizując dane, doszedł do wniosku, że 59 procent mężczyzn i 63 procent kobiet pragnie mieć dzieci. Wśród osób, które chcą mieć dzieci, ale ich nie mają sytuacja jest bardziej zróżnicowana ze względu na płeć - aż 50 procent mężczyzn odczuwa odtrącenie, podczas gdy w podobnym tonie wypowiada się zaledwie 27 procent kobiet. 38 procent bezdzietnych mężczyzn doświadczyło depresji. Kobiety zdają się być mniej podatne i nie poddają się tak smutkowi - zaledwie 27 procent pań miało depresję z powodu braku latorośli.

Co ciekawe, mężczyźni nie doświadczają poczucia winy spowodowanego brakiem potomstwa - uczucia takie towarzyszą 16 procentom bezdzietnych kobiet.

- Wyniki badań przeczą istniejącemu przekonaniu, że to kobiety bardziej pragną mieć dzieci i że bardziej przeżywają bezdzietność - powiedział Hadley, który jest odpowiedzialny za badania na grupie 27 mężczyzn i 82 bezdzietnych kobiet. Dodał jednak, że to jedynie przykład tego, jak niewiele wiemy o męskich potrzebach dotyczących ojcostwa.

Wcześniej Hadley przeprowadził badania na 125 osobach, które już posiadają dzieci. Chciał wtedy ustalić, jakie mechanizmy kierują nimi przy podejmowaniu decyzji o spłodzeniu kolejnego dziecka. Wówczas okazało się, że sytuacja wygląda już nieco inaczej - 59 procent kobiet pragnie kolejnego dziecka, 55 procent mężczyzn także, ale panowie odczuwają mniejszą presję - a także rzadziej mówią o: złości, depresji, poczuciu winy, izolacji, jeśli z jakiś powodów nie mogą mieć kolejnego dziecka.

Puch, facet.wp.pl

Źródło artykułu:WP Facet

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (16)