FormaBezpieczne wakacje za kierownicą. Jeden gadżet uratuje życie i portfel

Bezpieczne wakacje za kierownicą. Jeden gadżet uratuje życie i portfel

Wakacje to czas na zabawę i przyjemności, ale nie można również zapomnieć o bezpieczeństwie swoim i innych. Zanim wsiądziecie za kierownicę po długich imprezowych nocach z przyjaciółmi, warto sprawdzić, czy taka decyzja nie skończy się mandatem lub zakazem prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Alkomat ALP-1
Alkomat ALP-1
Źródło zdjęć: © fot. autokult.pl

19.07.2022 15:54

Użycie alkoholu a nietrzeźwość

W 2021 r. zatrzymano 101 892 osób kierujących pojazdami pod wpływem alkoholu. Jazda w takim stanie była powodem 2488 wypadków, w których zginęło 331 osób, a 2805 zostało rannych. Kierujący pod wpływem alkoholu zazwyczaj nie dostosowywali prędkości do warunków panujących na drodze, nie udzielali pierwszeństwa przejazdu, nie zachowywali bezpiecznej odległości między pojazdami i nieprawidłowo wyprzedzali. Co mówią przepisy? Dopuszczalne stężenie alkoholu we krwi w Polsce to 0,2 promila. Stan w przedziale od 0,2 do 0,5 promila nazywany jest stanem po użyciu alkoholu. Stan nietrzeźwości oznacza stężenie alkoholu we krwi powyżej 0,5 promila.

Zbrodnia i kara

W stanie po użyciu alkoholu grozi wam mandat w wysokości od 2,5 tys. zł lub nawet kara aresztu do 30 dni, 10 punktów karnych oraz zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy nawet do 3 lat. To ostatnie w szczególności może zaboleć zawodowych kierowców. Za jazdę w stanie nietrzeźwości są już poważniejsze sankcje - grzywna, ograniczenie wolności lub kara więzienia, zakaz prowadzenia pojazdów od 1 roku do 15 lat, kara pieniężna od 5 do 60 tys. zł w formie nawiązki na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej oraz 10 punktów karnych. Jeszcze poważniej robi się, jeżeli osoba prowadząca pojazd spowoduje zdarzenie drogowe. Pół biedy, jeżeli jest to kolizja, ponieważ wtedy skończy się na karze urzędowej oraz konieczności wypłacenia odszkodowania za naprawę z własnej kieszeni. Schody zaczynają się, kiedy dojdzie do wypadku.

Działaj odpowiedzialnie

Najlepiej zaplanować wszystko tak, żeby dzień po imprezie nawet nie myśleć o sięganiu po kluczyki do samochodu. Jeżeli jednak jest to niemożliwe, to warto wyposażyć się w alkomat. Na rynku jest wiele rozwiązań. Pierwszy podział występuje ze względu na sposób pomiaru, który może odbywać się bezkontaktowo lub przy pomocy ustnika. Dalej rozróżniamy alkomaty półprzewodnikowe i elektrochemiczne. Te drugie uchodzą za najdokładniejsze. Mają większą skalę pomiarów i mniejszy i wynosi ok. 0,02 mg/l, podczas gdy przy półprzewodnikowych może to być ok. 20 proc.

Przy zakupie należy zwrócić uwagę na parametr błędu pomiarowego. Dodatkowo urządzenie powinno być odpowiednio przechowywane, mieć naładowane baterie i od czasu do czasu warto przeprowadzić proces kalibracji. Przed wykonaniem pomiaru najlepiej unikać palenia papierosów czy płukania ust płynem, który ma w składzie alkohol. Po jedzeniu warto odczekać co najmniej 30 minut, zanim postanowicie sprawdzić swój stan. Oczywiście zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu i zawartość alkoholu we krwi to dwie różne rzeczy, ale podczas kontroli policyjnej właśnie to pierwsze jest sprawdzane, zanim funkcjonariusze zdecydują o ewentualnym badaniu krwi.

Wybrane dla Ciebie