Trwa ładowanie...
02-01-2015 15:15

Bezrobocie - jeden z największych koszmarów każdego mężczyzny

Bezrobocie - jeden z największych koszmarów każdego mężczyznyŹródło: 123RF.COM
d26ck1u
d26ck1u

Depresja dotyka coraz większej liczby mężczyzn. Zaburzenie to często zaś prowadzi do podejmowania prób samobójczych. Szacuje się, że aż 15 procent osób z depresją odbiera sobie życie, a większość z nich ma nawracające myśli samobójcze. Jedną z częstych przyczyn zaburzeń depresyjnych jest brak pracy lub jej utrata. Najnowsze badania wykazały, że mężczyźni brak zatrudnienia przeżywają znacznie bardziej niż kobiety.

Utrata poczucia bezpieczeństwa, problem z zabezpieczeniem podstawowych potrzeb najbliższych, a także brak pewności siebie i poczucie bezużyteczności - to jedne z najczęstszych konsekwencji nagłego zwolnienia z pracy bądź utrzymującego się przez długi czas bezrobocia. Jak się okazuje, szczególnie bolesne jest to dla mężczyzn. Przeprowadzone niedawno sondaże pokazały, że sytuacja taka ma wpływ na sferę mentalną, poczucie użyteczności społecznej, ale także na kondycję fizyczną panów.

Duże badania zrealizowane m.in. na zlecenie stacji CBS oraz "New York Timesa" nie pozostawiły wątpliwości, że mężczyznom znacznie trudniej jest odnaleźć się w nowej sytuacji. Nie oznacza to oczywiście, że kobiety nie przeżywają utraty pracy. Jak się okazało, im znacznie łatwiej przychodzi jednak odzyskanie życiowej równowagi. Tymczasem w przypadku mężczyzn cały ten proces okazuje się o wiele bardziej żmudny. Bardzo źle znoszą fakt, że nagle w inny sposób muszą zagospodarować swój czas. W sytuacji, gdy po zwolnieniu szybko udaje im się znaleźć nową pracę, mają większy od kobiet problem z akceptacją nowych warunków pracy, np. niższego wynagrodzenia.

Skąd się biorą takie różnice pomiędzy płciami w radzeniu sobie z nowymi okolicznościami? Dlaczego mężczyznom idzie w takich przypadkach gorzej? Eksperci na różne sposoby próbują odpowiedzieć na te pytania. Część specjalistów sugeruje, że kobietom łatwiej jest zastąpić obowiązki zawodowe tymi domowymi. Zwykle nie jest dla nich problemem przerzucenie swojej aktywności w firmie na zadania realizowane dla rodziny. Szczególnie łatwo przychodzi to kobietom, które mają dorastające dzieci. W zupełnie innym położeniu są mężczyźni, którzy często traktują pracę zarobkową, służącą utrzymania najbliższych, jako swój nadrzędny obowiązek.

d26ck1u

- Dla większości mężczyzn życie bez pracy nie jest proste. Opowiadają oni o dniach spędzonych głównie w domu, konsumowaniu kurczących się zasobów, a także czasie mijającym na korzystaniu z pomocy przyjaciół, ludzi obcych oraz państwa - zauważają cytowani przez dziennik "New York Times" eksperci.

Badacze ustalili, że mężczyźni, którzy stracili pracę bądź przez dłuższy czas pozostają bez niej, są gotowi nawet na zmianę miejsca zamieszkania, jeśli tylko przeprowadzka pozwoli im odzyskać zatrudnienie wymagające podobnych kwalifikacji i dające takie same profity jak utracony wcześniej etat. Nie mają też problemu z bardzo długimi dojazdami do pracy, jeśli wymagają tego nowe okoliczności.

Najnowsze sondaże ujawniły, że blisko połowa panów, którzy stracili pracę, podupada na zdrowiu psychicznym. W przypadku kobiet problem ten dotyczy 29 procent ankietowanych. To samo badanie pokazało, że wiele pań względnie szybko akceptuje nową sytuację i cieszy się z możliwości przebywania w domu. 1/3 z nich poświęca wolny czas nie tylko dla rodziny, ale też na poprawę kwalifikacji i stanu zdrowia.

d26ck1u
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d26ck1u