Trwa ładowanie...
25-11-2013 15:42

Bezrobotni mężczyźni szybciej się starzeją

Bezrobotni mężczyźni szybciej się starzejąŹródło: 123RF
d3hvi0d
d3hvi0d

Mężczyźni, którzy przez dłuższy czas pozostają nieaktywni zawodowo, wykazują oznaki przedwczesnego starzenia się organizmu na poziomie komórkowym - informuje czasopismo "PLOS ONE".

Naukowcy z Imperial College London (Wielka Brytania)
i Uniwersytetu w Oulu (Finlandia) przekonują, że bezrobocie może stanowić w przypadku mężczyzn jeden z czynników powodujących skracanie się telomerów - zakończeń chromosomów będących wskaźnikami starzenia się organizmu.

- Posiadanie krótkich telomerów wiąże się ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na różne zależne od wieku choroby i przedwczesnej śmierci. Zdołano wykazać istnienie zależności między przyspieszonym skracaniem się telomerów a stresującymi doświadczeniami w okresie dzieciństwa i w wieku nastoletnim. Rezultaty naszego badania sugerują, że przedłużające się bezrobocie także może powodować przedwczesne starzenie się organizmu - mówi dr Jessica Buxton, współautorka badania.

Badacze pobrali próbki krwi od ponad 5 tys. osób mieszkających na terenie Finlandii, zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Wszyscy urodzili się w 1966 r.

d3hvi0d

Okazało się, że mężczyźni, którzy w ciągu trzech lat poprzedzających badanie nie pracowali przez co najmniej 2 lata mieli krótsze telomery niż panowie aktywni zawodowo przez cały ten okres. Co ważne obserwacja ta dotyczyła panów w wieku ok. 31 lat.

U kobiet nie zaobserwowano podobnego związku między bezrobociem a długością telomerów.

Naukowcy nie czują się jednak uprawnieni do stwierdzenia, że bezrobocie nie ma wpływu na tempo starzenia się kobiet i podkreślają, że należy przeprowadzić więcej badań dotyczących tej kwestii. (PAP)

ooo/jjj/

d3hvi0d
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3hvi0d