Trwa ładowanie...
07-12-2016 14:47

Bieda w Polsce. Ksiądz Jacek Stryczek o nowym raporcie

Z pomysłodawcą Szlachetnej Paczki, rozmawialiśmy w studiu Wirtualnej Polski.

d25rotg
d25rotg

Jak co roku, także i w tym ruszyła Szlachetna Paczka. Założyciele akcji i wolontariusze robią co mogą, by dotrzeć do jak największej liczby potrzebujących wsparcia rodzin. A tych w naszym kraju nie brakuje.

Według najnowszego raportu dotyczącego biedy w Polsce co piąta rodzina wydaje na mieszkanie prawie 40 proc. miesięcznego dochodu. Prawie 60 proc. rodzin wielodzietnych żyje z kredytem, co piąta z nich do dyspozycji wszystkich lokatorów ma tylko jeden pokój i niecałe 200 złotych miesięcznie na członka rodziny. Do tego dochodzi fakt, że w XXI w. aż w 15 proc. domów nie ma łazienki.

Dane przerażają, a częsty brak zainteresowania ze strony władz tylko pogłębia problemy, z jakimi borykają się najbiedniejsi. Szlachetna Paczka nie jest w stanie pomóc wszystkim, choć liczby domów, do których trafiły paczki i tak robią wrażenie. Tylko w ubiegłym roku wolontariusze Szlachetnej Paczki odwiedzili 35 tysięcy rodzin, zaś od 2001 roku – aż 111 tysięcy. O swojej działalności oraz o potrzebach najuboższych Polaków w studiu Wirtualnej Polski rozmawiali ksiądz Jacek Stryczek, pomysłodawca Szlachetnej Paczki i Agnieszka Czapla.

- Nie jestem przekonany, że w Polsce jesteśmy przygotowani do tego, żeby pomagać ludziom radykalnie, wyprowadzać ich z biedy. Kolejnym dramatem, który obserwuję, jest trudny start młodych ludzi w dorosłe życie. Spotkałem dziewczynę po domu dziecka, która postanowiła, że nie będzie żebrała. Pracowała dwa lata, ale nigdy nie dostała umowy o pracę. Zaszła w ciąże i teraz jest nikim – mówił duchowny.

d25rotg

Czy w walce z polską biedą pomoże program 500+? Na razie trudno to ocenić, choć już teraz nawet osoby niechętne państwu socjalnemu zwracają uwagę, że reforma przywróciła wielu rodzinom godność. Kobiety, zwłaszcza te z mniejszych miast i wsi, mają w końcu odwagę, by powiedzieć pracodawcy, który płaci grosze „dość, rezygnuję”. Rodziny, które o wspólnych wakacjach do tej pory mogły tylko marzyć, pierwszy raz od wielu lat wyjeżdżają na wspólny urlop. Jednak rzeczywiste plusy i minusy będziemy mogli ocenić dopiero za jakiś czas.

d25rotg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d25rotg