Trwa ładowanie...

Bierzesz ecstasy? Lepiej nie ryzykuj

Share
Bierzesz ecstasy? Lepiej nie ryzykujŹródło: 123RF.COM
d3i2ylq

Tabletki ecstasy zaburzają zdolność do regulowania temperatury ciała, a ich zażywanie w zatłoczonym i gorącym otoczeniu może okazać się opłakane w skutkach - czytamy w "Journal of Neuroscience".

Badania na szczurach przeprowadzone przez badaczy z Narodowego Instytutu ds. Nadużywania Narkotyków (USA) wskazują, że nawet umiarkowane dawki 3,4-Metylenodioksymetamfetaminy (MDMA, ecstasy) mogą w pewnych okolicznościach powodować śmierć w wyniku przegrzania organizmu.

Od dawna zdawano sobie sprawę z tego, iż wysokie stężenie ecstasy wpływa na zwiększenie ciepłoty ciała i zakłóca procesy naturalnej regulacji temperatury. Jednak do tej pory uważano, że niskie i umiarkowane dawki narkotyku są niegroźne.

d3i2ylq

Teraz badacze udowodnili, że nawet niewielkie ilości MDMA mogą okazać się śmiertelne, jeśli są zażywane w zatłoczonym i gorącym otoczeniu.

"Wiemy, że wysokie dawki MDMA mogą gwałtownie podwyższyć temperaturę ciała i doprowadzić do dysfunkcji organów, a nawet śmierci. Jednak niniejsze badanie pokazuje, że nawet umiarkowane dawki mogą okazać się zabójcze w pewnych okolicznościach" - mówi dr Nora D. Volkow, współautorka badania.

Szczury biorące udział w eksperymencie otrzymywały niskie i umiarkowane dawki ecstasy. Zaobserwowano u nich nieznaczny wzrost ciepłoty ciała, gdy znajdowały się same w temperaturze pokojowej. Jednak, gdy podano im narkotyk w obecności innych gryzoni, bądź w ciepłym środowisku, ich ciepłota ciała wzrastała gwałtownie i zwierzęta nie były zdolne do ochłodzenia organizmu w wyniku rozszerzenia naczyń krwionośnych. Część przypłaciła to życiem.

OGLĄDAJ WIDEO: Co narkotyki robią z człowiekiem?

"Wyniki naszego badania pokazują, że zażywanie MDMA w ciepłym, zatłoczonym otoczeniu może być bardziej niebezpieczne, niż przypuszczano" - podsumowuje główny autor badania dr Eugene Kiyatkin.

Zobacz: Dieta dopasowana do stylu życia mężczyznyDieta dopasowana do stylu życia mężczyzny

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d3i2ylq

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3i2ylq
d3i2ylq