LudzieBiskupin bohaterem Google Doodle. Osadę odkryto 85 lat temu

Biskupin bohaterem Google Doodle. Osadę odkryto 85 lat temu

Biskupin to osada z przełomu epok brązu i żelaza, leżąca na półwyspie Jeziora Biskupińskiego. Jej odkrycie jest jednym z najważniejszych wydarzeń w dziejach polskiej i europejskiej archeologii. Dziś Google Doodle postanowił upamiętnić to wydarzenie.

Biskupin bohaterem Google Doodle. Osadę odkryto 85 lat temu
Źródło zdjęć: © East News

31.08.2018 | aktual.: 19.09.2018 12:18

Biskupin. 85. rocznica odkrycia osady

W 1933 r. niski poziom wody w jeziorze Biskupińskim odsłonił, jak się później okazało, umocnienia starożytnej osady. Początkowo, miejscowi chłopi, zaczęli odnajdywać zabytkowe przedmioty, nie zdając sobie sprawy z ich wartości archeologicznej. Całą sprawę nagłośnił dopiero Walenty Szwajcer (nauczyciel pobliskiej szkoły), który o dziwnych znaleziskach został poinformowany przez swoich uczniów. Ekspedycja archeologiczna pod kierownictwem profesora Józefa Kostrzewskiego prowadzona była od 1934 roku.

Biskupin to jedyne w Polsce stanowisko archeologiczne, dla którego opracowano program długoterminowej konserwacji. W 1994 r. gród uznano za pomnik historii Polski. Osada nie posiada odpowiedników w swojej skali z tego okresu, a porównać można ją do osad palowych z neolitu w Szwajcarii czy Pompejów z Włoch (które pochodzą z innych okresów kultury).

Biskupin w Google Doodle

Google Doodle, jest specjalną, tymczasową zmianą loga na stronie głównej, jednej z najpopularniejszych przeglądarek internetowych na świecie. Zmiana ma na celu uczczenie świąt, wydarzeń, osiągnięć oraz pamięci znanych artystów, pionierów i naukowców. Pierwsze Google Doodle w Polsce, swoją premierę miało 15 lutego 2007 roku. Dwie litery „o” w logo zostały zamienione na pączki z okazji tłustego czwartku. Doodle upamiętniały również m.in. „Solidarność”, urodziny Juliusza Słowackiego czy Zofii Nałkowskiej.

Biskupin. Kiedy można zwiedzać

Muzeum Archeologiczne w Biskupinie zwiedzać możemy przez cały rok. Zwiedzanie obejmuje rezerwat archeologiczny, na terenie którego znajdują się rekonstrukcje: obozowiska łowców i zbieraczy epoki kamienia, osady pierwszych rolników, osady obronnej ludności kultury łużyckiej oraz wioski wczesnopiastowskiej. Dodatkowo w miesiącach od maja do września, na terenie grodu możemy spotkać odtwórców dawnych rzemiosł.

Biskupin odwiedza rocznie ponad 150 tys. osób. Co roku, na terenie osady, odbywa się Festyn Archeologiczny, który przybliża i podtrzymuje jej historię. W tym roku, w dniach 15-23 września, odbędzie się jego 24. edycja. Głównym tematem tegorocznego festynu będzie dawna historia handlu europejskiego.

biskupingoogle doodlearcheologia
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)