Trwa ładowanie...

Bitwa nad Bzurą… - Zaczęło się w Polsce

Share
Bitwa nad Bzurą… - Zaczęło się w Polsce
Źródło: inf.prasowy
d334x78

* Już w najbliższą niedzielę, 13 września na brochowskich polach pod Sochaczewem, odbędzie się ósma już rekonstrukcja Bitwy nad Bzurą – jednego z pierwszych w Polsce tego typu widowisk historycznych, zaliczana do największych rekonstrukcji historycznych II Wojny Światowej w Europie.*

W imprezie weźmie udział ponad 200 rekonstruktorów z kilkudziesięciu pododdziałów historycznych. Rekonstrukcja bitwy nad Bzurą - uznawanej za najważniejszą bitwę kampanii wrześniowej 1939 roku, co roku gromadzi ponad 50 tys. widzów. Wszystko za sprawą doskonałej organizacji, wspaniałej oprawy i uczestników.

ZOBACZ UNIKATOWE ZDJĘCIA Z REKONSTRUKCJI BITWY >>

d334x78

W tym roku w imprezie weźmie udział ponad 200 rekonstruktorów z kilkudziesięciu pododdziałów historycznych, 50 koni, czołgi i samochody pancerne oraz samolot. Atrakcją inscenizacji będzie, wykonana własnoręcznie przez Jarosława Silińskiego z Płocka, replika samochodu URSUS „A” – wykorzystywanego w czasie wojny m.in. jako transporter czołgów TK.

Dodatkowego wsparcia rekonstruktorom udzieli Batalion Reprezentacyjny WP wystawiający Szwadron Kawalerii Wojska Polskiego oraz Pluton Salutowy, posiadający kopie armat wzorowanych na polskich haubicach z 1939 roku. Ponad 1,5-godzinnej inscenizacji towarzyszyć będą znakomite efekty pirotechniczne.

Bitwa nad Bzurą była największym starciem kampanii wrześniowej 1939 roku, w której brało udział przeszło 650 tys. żołnierzy, z czego ok. 225 tys. po stronie polskiej.

W trakcie walk połączone siły Armii „Poznań” i „Pomorze” pod dowództwem gen. Tadeusza Kutrzeby, za wszelką cenę próbowały przedrzeć się do atakowanej przez Niemców Warszawy.”

d334x78

ZOBACZ UNIKATOWE ZDJĘCIA Z REKONSTRUKCJI BITWY >>

Do stolicy udało się przedostać zaledwie ok. 12 tys. żołnierzom, zginęło niemal 9,5 tys., 19 tys. odniosło rany, a tysiące innych znalazło się w niewoli. Zbliżająca się inscenizacja będzie nietypowym powrotem do tamtych czasów. Setki uczestników, imponująca scenografia, pokaz broni, sprzętu i wojsk, a wszystko po to, by przybliżyć realia wydarzeń sprzed 70 lat, pokazać męstwo i odwagę żołnierzy i oddać należny im hołd.

Patronat nad imprezą objął Marszałek Województwa Mazowieckiego. Rekonstrukcję finansuje: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowe Centrum Kultury, Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, Samorząd Województwa Mazowieckiego oraz Samorząd Gminy Brochów

Więcej o wydarzeniu oraz program rekonstrukcji na stronie:
http://bzura1939.dobroni.pl

d334x78

Podziel się opinią

Share
d334x78
d334x78