Trwa ładowanie...

Bitwa nad Bzurą… - Zaczęło się w Polsce

Bitwa nad Bzurą… - Zaczęło się w PolsceŹródło: inf.prasowy
d34hrk8
d34hrk8

* Już w najbliższą niedzielę, 13 września na brochowskich polach pod Sochaczewem, odbędzie się ósma już rekonstrukcja Bitwy nad Bzurą – jednego z pierwszych w Polsce tego typu widowisk historycznych, zaliczana do największych rekonstrukcji historycznych II Wojny Światowej w Europie.*

W imprezie weźmie udział ponad 200 rekonstruktorów z kilkudziesięciu pododdziałów historycznych. Rekonstrukcja bitwy nad Bzurą - uznawanej za najważniejszą bitwę kampanii wrześniowej 1939 roku, co roku gromadzi ponad 50 tys. widzów. Wszystko za sprawą doskonałej organizacji, wspaniałej oprawy i uczestników.

W tym roku w imprezie weźmie udział ponad 200 rekonstruktorów z kilkudziesięciu pododdziałów historycznych, 50 koni, czołgi i samochody pancerne oraz samolot. Atrakcją inscenizacji będzie, wykonana własnoręcznie przez Jarosława Silińskiego z Płocka, replika samochodu URSUS „A” – wykorzystywanego w czasie wojny m.in. jako transporter czołgów TK.

d34hrk8

Dodatkowego wsparcia rekonstruktorom udzieli Batalion Reprezentacyjny WP wystawiający Szwadron Kawalerii Wojska Polskiego oraz Pluton Salutowy, posiadający kopie armat wzorowanych na polskich haubicach z 1939 roku. Ponad 1,5-godzinnej inscenizacji towarzyszyć będą znakomite efekty pirotechniczne.

Bitwa nad Bzurą była największym starciem kampanii wrześniowej 1939 roku, w której brało udział przeszło 650 tys. żołnierzy, z czego ok. 225 tys. po stronie polskiej.

W trakcie walk połączone siły Armii „Poznań” i „Pomorze” pod dowództwem gen. Tadeusza Kutrzeby, za wszelką cenę próbowały przedrzeć się do atakowanej przez Niemców Warszawy.”

d34hrk8

Do stolicy udało się przedostać zaledwie ok. 12 tys. żołnierzom, zginęło niemal 9,5 tys., 19 tys. odniosło rany, a tysiące innych znalazło się w niewoli. Zbliżająca się inscenizacja będzie nietypowym powrotem do tamtych czasów. Setki uczestników, imponująca scenografia, pokaz broni, sprzętu i wojsk, a wszystko po to, by przybliżyć realia wydarzeń sprzed 70 lat, pokazać męstwo i odwagę żołnierzy i oddać należny im hołd.

Patronat nad imprezą objął Marszałek Województwa Mazowieckiego. Rekonstrukcję finansuje: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowe Centrum Kultury, Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, Samorząd Województwa Mazowieckiego oraz Samorząd Gminy Brochów

Więcej o wydarzeniu oraz program rekonstrukcji na stronie:
http://bzura1939.dobroni.pl

d34hrk8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d34hrk8