Trwa ładowanie...

Blokady noży składanych. Doskonała pewność i bezpieczeństwo

O wytrzymałości całego noża składanego decyduje to, jak wytrzymała jest blokada. Kiepski sprzęt może zepsuć się w najmniej oczekiwanym momencie i dotkliwie poranić posiadacza. Ostrze survivalowe nie może zawieść, dlatego warto postawić na pewne rozwiązanie.

Share

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Blokady noży składanych. Doskonała pewność i bezpieczeństwo
Źródło: Pixabay.com
d3hssnl

W budowie noża składanego kluczowe są przede wszystkim linersy, czyli metalowe płytki ukryte pod okładziną. Między nimi znajduje się przestrzeń, w której chowa się ostrze noża przy złożeniu.

Typy blokad noży składanych

Blokady dzielimy na takie, które są wbudowane w boczne części rękojeści oraz te, które montuje się w okolicy grzbietu. Poszczególne typy różnią się od siebie zarówno szybkością i wygodą użytkowania, jak i wytrzymałością blokady. Warto poznać zalety poszczególnych typów i wybrać ten, który będzie odpowiedni.

Wśród blokad bocznych możemy wyróżnić:

Liner lock to jedna z najpopularniejszych i najbezpieczniejszych blokad dostępnych na rynku. Jest przy tym stosunkowo prosta w konstrukcji i szybka. Jedna z płytek bocznych (linerów) rękojeści wyposażona jest w sprężynujące skrzydełko, które po otwarciu noża odgina się do środka rękojeści i blokuje ostrze, uniemożliwiając samoczynne złożenie. Odblokować można go jedynie poprzez ręczne odciągnięcie zapadki na swoje miejsce.

Frame lock budową przypomina poprzedni model, jednak przewyższa ją znacznie mocą blokady. Jego siła tkwi przede wszystkim w grubości blokady. Klinem nie jest tu cienki liner, ale cała boczna część obudowy.

Pixabay.com
Źródło: Pixabay.com

Blokady umiejscowione na grzbiecie noża dzielimy natomiast na:

Back lock to blokada tylna, w której dźwignia blokująca umieszczona jest na grzbiecie, a w rękojeści wyżłobiono wgłębienie, które pozwala nacisnąć na tylną część dźwigni. Gdy dźwignia jest w górze, wypustka trafia w dopasowane do niej wycięcie w tylnej części głowni, co skutecznie blokuje ostrze i umożliwia łatwe operowanie nożem. Back lock to typ blokady, który zwykle umieszcza się w lekkich nożach ogólnego użytku. Alternatywne modele mają dodatkowo wbudowany sztywny kołek, który redukuje obciążenie głowni i zapewnia o wiele większą wytrzymałość i pewność obsługiwania.

Bolt lock to blokada z przełącznikiem umieszczonym na zewnątrz obudowy. Aby odblokować ostrze, należy przesunąć dźwignie z kółkiem, a żeby zablokować je w wybranej pozycji, trzeba z powrotem ustawić je na pozycji wyjściowej.

Button lock to typ blokady montowany zwykle w sprężynowcach. Wciśnięcie przycisku znajdującego się z boku okładziny powoduje natychmiastowe wysunięcie się ostrza. Przycisk należy wcisnąć również wtedy, gdy chcesz złożyć ostrze, a puścić, gdy znajdzie się w komorze.

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d3hssnl

Podziel się opinią

Share
d3hssnl
d3hssnl