Trwa ładowanie...

Błyskawicznie naostrzysz nóż. Każdy sobie poradzi

Ostrzenie noży wymaga cierpliwości i precyzji, jednak efekt jest tego wart. Mając do dyspozycji noże kuchenne bądź myśliwskie o sporej wartości, nie możesz sobie pozwolić na używanie wadliwej ostrzałki. Dlatego warto zastanowić się nad alternatywą.

Błyskawicznie naostrzysz nóż. Każdy sobie poradziŹródło: iStock.com
d1gfgbu
d1gfgbu

W zależności od twoich umiejętności możesz zdecydować się na prostsze ostrzałki i bardziej skomplikowane, kompleksowe systemy. Każde z rozwiązań ma swoje zalety i warto przyjrzeć się wszystkim, zanim podejmiesz ostateczną decyzję.

Proste ostrzałki dla każdego

Największą zaletą ostrzałek prętowych i kółkowych jest to, że może ich używać każdy, niezależnie od stopnia zaawansowania. Nawet jeśli po raz pierwszy trzymasz tego typu sprzęt w rękach, możesz liczyć na dodatkowe prowadnice, które pozwolą ci odpowiednio ustawić zarówno ostrzałkę, jak i ostrze. W przeciwieństwie do kamieni ostrzących i bardziej zaawansowanych zestawów możesz działać na niewielkiej przestrzeni.

Ostrzałki szczelinowe to urządzenia składające się z dwóch nachodzących na siebie kamieni, między którymi powstaje niewielka szczelinka, w którą należy włożyć krawędź tnącą ostrza, a następnie przesuwać do przodu i do tyłu tak, aby nadać jej jak największą ostrość.

d1gfgbu

W przypadku ostrzałek prętowych sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Należy samodzielnie ustalić kąt między krawędzią tnącą a ostrzałką, dlatego warto przy tym skorzystać ze specjalnego stelaża, który nie tylko pozwoli łatwiej je ustawić, ale również ochroni pręty podczas transportu.

Bardziej specjalistyczne podejście

Zaawansowane systemy ostrzące to opcja dla perfekcjonistów, którzy przed każdą wyprawą chcą dopilnować, aby noże były idealnie ostre. Zestawy składają się przeważnie z kilku kamieni diamentowych oraz prowadnic, które umożliwiają odpowiednie ich ułożenie. Każdy z kamieni przeznaczony jest do innych prac. Te z niską gradacją przeważnie służą do wstępnego ostrzenia bardzo stępionych noży, których krawędź tnąca jest wyszczerbiona. Modele o średniej gradacji służą do szybkiego podostrzenia już naostrzonych noży, a kamienie Fine posłużą przede wszystkim do wykończenia szlifu na gładko. Po skończonej pracy będzie się można w nim przejrzeć.

Ostrzenie noży na kamieniu to nie lada wyzwanie iStock.com
Ostrzenie noży na kamieniu to nie lada wyzwanie Źródło: iStock.com

Prowadnice to rozwiązanie przede wszystkim dla niedoświadczonych posiadaczy, którzy wciąż mają problemy z należytym naostrzeniem noży. Umożliwiają uzyskanie optymalnego kąta w zależności od przeznaczenia noża. Im bardziej precyzyjny nóż, tym mniejszy powinien być kąt ostrzenia, z drugiej strony im ostrzejszy nóż, tym delikatniejsza będzie krawędź tnąca. Dlatego też noże przeznaczone do ciężkich prac ostrzy się przeważnie pod kątem 30 st., podczas gdy klasyczne ostrza myśliwskie, a także noże kuchenne ostrzy się zwykle pod kątem 20–25 st., dzięki czemu zachowują odpowiednią równowagę między ostrością i wytrzymałością

Równie ważnym elementem zarówno kamieni, jak i profesjonalnych systemów ostrzących jest odpowiednie nawilżenie. W przeciwnym wypadku efekty użycia kamienia nie będą zadowalające. Każdy kamień przed ostrzeniem powinien być zanurzony w wodzie przez kwadrans, a podczas ostrzenia należy go cały czas zwilżać. Alternatywą jest olejek, który nie wysycha tak szybko jak woda i nawet niewielka buteleczka może wystarczyć na bardzo długi czas. Należy jednak pamiętać o tym, że oleju nie stosuje się przy osełkach diamentowych.

d1gfgbu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1gfgbu