Trwa ładowanie...
d2t0p47
Ciekawostki

Bomby wewnątrz ciała? Tak wygląda terroryzm przyszłości!

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Bomby wewnątrz ciała? Tak wygląda terroryzm przyszłości!
(AFP)
d2t0p47

* Od 11 września 2001 roku kontrola na lotniskach, zwłaszcza w przypadku lotów transatlantyckich, jest wyjątkowo skrupulatna. Nie oznacza to jednak, że nagle wszyscy poczuliśmy się bezpiecznie - talibowie nie przestają straszyć zamachami, a ich groźby nieustannie się nasilają, zwłaszcza po śmierci Osamy bin Ladena. Według informacji, które wyciekły z amerykańskich służb wywiadowczych, terroryści opracowują nową metodę niszczenia samolotów pasażerskich!*

Ponieważ współczesne "rozbierające" skanery, których wprowadzenie na amerykańskie lotniska wywołało tyle kontrowersji, potrafią wyeliminować możliwość, że pasażer wniesie na pokład bombę czy materiały wybuchowe, terroryści zaczęli szukać innych sposobów - możliwe, że niebezpieczne materiały będą im... wszczepiane chirurgicznie. U mężczyzn, wszywki w postaci plastikowych worków z substancją wybuchową będą najprawdopodobniej umieszczane w okolicach wyrostka robaczkowego i pośladków. Natomiast u kobiet, podobną rolę będzie pełnił biust, gdzie torebki będą umieszczane niczym silikonowe wkładki.

(fot. AFP)

d2t0p47

Materiałem wybuchowym, który można łatwo "zapakować", a następnie zaimplantować w ciało, jest pentryt - substancja, za pomocą której terroryści już kilkakrotnie próbowali dokonywać zamachów w samolotach. W 2001 roku doszło do nieudanej próby wysadzenia samolotu lecącego z Paryża do Miami. Z kolei w 2009 podczas lotu z Amsterdamu do Detroit 23-letni terrorysta, za pomocą kwasu, próbował aktywować pentryt, który miał zaszyty w ubraniu. Ostatecznie spowodował jedynie niewielki pożar i został obezwładniony.

Jednak żaden z terrorystów, jak dotąd, nie posiadał materiałów wybuchowych we własnym ciele.

Aktywacja pentrytu jest najbardziej "podstępną" kwestią całego przedsięwzięcia. Potencjalni samobójcy będą bowiem udawać... diabetyków. W ten sposób w obecności niczego niepodejrzewających pasażerów i załogi będą mogli wprowadzić do woreczka z pentrytem za pomocą zestawu do infuzji insuliny peroksyaceton - śmiertelnie niebezpieczną substancję inicjującą, która w połączeniu z pentrytem skutkuje wybuchem, którego siła jest w stanie zniszczyć część samolotu, albo przynajmniej zrobić dziurę w kadłubie.

Walczyć z takim zagrożeniem można jedynie za pomocą specjalnych detektorów materiałów wybuchowych oraz skanerów ciała, które posiadają właściwości rentgenowskie i prześwietlają ciało nie tylko z zewnątrz, ale i w środku. Na szczęście coraz więcej lotnisk w USA i na całym świecie posiada już i takie oprzyrządowanie.

d2t0p47

Po raz pierwszy o możliwości stosowania przez Al. Kaidę "bomb wewnętrznych" poinformował w zeszłym roku wywiad brytyjski. Co ciekawe, o prawdopodobieństwie zastosowania takiej metody w przyszłości, już kilka lat temu wspominał były polski antyterrorysta, człowiek, który osobiście udaremnił kilkanaście zamachów terrorystycznych, Jerzy Dziewulski.

KP/PFi

d2t0p47

Podziel się opinią

Share

d2t0p47

d2t0p47